София е на 18-о място в световната класация на градовете с най-силно поскъпване на жилищните имоти. Данните са от доклада на консултантската компания Knight Frank за първото тримесечие на 2018 г.

Данните обаче показват, че въпреки силния ръст на глобалната икономика, цените на имотите в световен мащаб регистрират най-слабото си повишение от 2015 г. насам. Global Residential Cities Index, който следи средното изменение в цените на жилищата в 150 града, бележи ръст от 4% на годишна база към края на март 2018 г.

За същия период на предходната година повишението е с 6.4 на сто.

Миналата година в 12 от градовете в Топ 20 е регистрирано поскъпване на имотите с поне 20%, докато тази година само индийският град Сурат, който оглавява класацията с 22.3% ръст, попада в тази категория.

Той се намира на западното крайбрежие на страната, а причините за драстичното повишение в цената на жилищата е ниската база, която е отчетена за предходната година, както и рязката обезценка на индийската рупия, се казва още в доклада на Knight Frank.

Сурат е с население от близо 6 милиона души и е един от най-богатите градове в Индия. Той е и един от най-големите световни центрове за обработка и шлифоване на диаманти.

В 20-те града с най-силно повишение на имотите попада и друг индийски град - Хидерабад, който се намира в югоизточната част на страната.

Челната петица се допълва от турския Измир, където имотите поскъпват с 16.5 на сто, Хонконг (15.6%), Ванкувър в Канада (15.4%) и германската столица Берлин (14.9%).

Европейските градове продължават да доминират в групата с най-силно поскъпващите имоти. 11 от представителите на Топ 20 се намират на Стария континент. Сред тях е и София със среден годишен ръст в цените на жилищата от 11.3%.

Единственият друг представител на Източна Европа в "елитния клуб" е унгарската столица Будапеща, която се намира на седмо място. За последната година имотите там са поскъпнали с 14.4%.

Любопитно е, че София се намира непосредствено преди Сан Франциско в подреждането по ръст на цените на имотите. Глобалната технологична столица може да се похвали с повишение от 11.2%, което й отрежда 19-ото място.

Другият американски град в Топ 20 е Сиатъл (на 10-а позиция) с поскъпване от 12.9% на годишна база към края на март.

Експертите на Knight Frank отчитат и друга интересна тенденция - увеличаващата се "ножица" между градовете с най-силно поскъпващите имоти и тези, които отчитат най-слабо представяне. Тази поляризация се забелязва - както на национално, така и на регионално ниво.

Индия, Австралия, Канада, Великобритания, Турция, Испания, САЩ и Япония са държавите, в които разликата в ценовите изменения на жилищата е най-силна. За Индия тя е близо 30 процентни пункта, в Австралия - около 20, а в Канада - 16.

У нас имотните експерти очакват позитивната тенденция на пазара да продължи, но с по-плавни темпове от тези, които бяха отчетени през 2017 г. Средната цена на жилищата в София се движи малко под 1100 евро на квадратен метър.