София се нарежда в Топ 25 на градовете с най-поскъпнали имоти през миналата година, сочи последният доклад Residential Cities Index на консултантската компания Кnight Frank.

Средните цени на имотите в столицата ни са се увеличили с 8.0% за периода между четвъртото тримесечие на 2018 и четвъртото тримесечие на 2019 г.

През третото тримесечие индексът нараства с 3.2%, като това е най-слабият годишен темп на растеж от второто тримесечие на 2015 г. Той обаче нараства през последното тримесечие на 2019 г., с което ръстът за година достига 3.7%.

Въпреки това над 85% от 150-те града, отчитат или застой, или ръст в цените за 12-месечния период. Четиринадесет града отчитат двуцифрен ръст в процентно изражение през 2019 г., като шест от тях са в Европа, в това число Люксембург и Лион.

Данните, които са включени в доклада, представляват средния ръст на цените през 2019 г., преди пандемията от COVID-19.

Манила оглавява класацията със среден ръст в цените от 22% в края на 2019 г., с което изпреварва Будапеща, където цените на имотите са нараснали средно с 19.5%.

Челната тройка се оформя от Хобарт, Австралия, където ръстът е от 16%. Унгарската столица беше лидер по ръст на имотите за година в света за предходното тримесечие с 24.1%.

11 други града също отбелязват двуцифрен ръст в цените на имотите за периода, като последният от тях е Хидерабад, който се нарежда на 14-о място с 10% увеличение.

Ще паднат ли цените на имотите у нас? Кога, с колко и защо?Кеш или инвестиции

Шест европейски града се нареждат в челната десетка на класацията, като освен Будапеща, сред лидерите по ръст в цените на имотите са Санкт Петербург (пето място с 12.4%), Загреб (шесто място с 12.2%), Талин (осмо място с 11.5%), Люксембург (девето място с 11.4%) и Атина (десето място с 11%).

София заема 21-во място в класацията, а точно преди нашата столица се нареждат китайските Нинбо (+8.4%) и Вукси (+8.7%) и полската столица Варшава с повишение в цените от 9.1%.

След София в подреждането пък попадат Чунцин (+8%), Утрехт (+7.7% ) и Богота (+7.4%).

Градовете от Централна и Източна Европа продължават да се представят силно, като същото важи и за някои австралийски и китайски градове, в които цените се възстановяват (Хобарт 16%, Мелбърн 9%, Сиан 14% и Ухан 12%)

Китайският град Ухан се нарежда на седмо място в класацията с 11.8% ръст на имотите за година, като трябва отново да се отбележи, че данните са преди пандемията от коронавирус.

Предвид факта, че лихвените проценти в много развити икономики се насочиха надолу през първото тримесечие на 2020 г., от Knight Frank прогнозират индексът да отбележи стабилен ръст за този период, преди той да отслабне през вторите три месеца в резултат на пандемията от COVID-19.

Според основния сценарий на компанията обаче по-големият удар ще е върху обемите на продажбите, отколкото върху цените на имотите.