Средната цена на жилищата в Манхатън се понижава през четвъртото тримесечие на 2018 година и пада под границата от 1 милион долара, съобщава Bloomberg. Това се случва за първи път от 2015 година насам, а причината за спада е високото предлагане, което дава възможност на купувачите да се "пазарят" за по-добри оферти.

Апартаментите в престижния квартал на Ню Йорк са се продавали средно за 999 000 долара в периода от октомври до декември, което представлява спад от 5.8% спрямо последното тримесечие на предходната година. Много от имотите са продадени на по-ниска цена от тази, която предварително е била поискана от продавачите. Средната "отстъпка" на пазара е от 6.2%, докато за последните три месеца на 2017 година е била 5.4 на сто.

Според брокерите поевтиняването на жилищата е логично, с оглед на това, че купувачите имат доста сериозен избор. Броят на офертите за продажба се е повишил със 17% на годишна база, пише още изданието. Това принуждава продавачите да се съгласяват и на по-ниски цени, особено ако искат да се отърват от собствеността си възможно най-бързо.

През четвъртото тримесечие на 2018 година апартаментите в Манхатън са се продавали средно с 15% по-бавно, отколкото в същия период на 2017.

"Имахме редица случаи, в които кандидат-купувачите идват на втори и на трети оглед, но без да отправят оферта. Единствената причина за това са цените. Много от продавачите все още не разбират какво се случва. През 2018 година обаче доста от тях осъзнаха новите реалности и продадоха на по-ниски цени", казва изпълнителният директор на Douglas Elliman New York Стивън Джеймс.

Намалиха цената на тризонет в Манхатън след сблъсък с реалносттаЦената на жилището на Пето авеню с площ от 950 кв. м бе намалена от 73.8 млн. долара на 62.8 млн. долара За спада в цените допринася и все още активното строителство в района, което добавя още нови имоти на пазара. Повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и пониженията на борсовите индекси през последната година също оказват негативно влияние, смятат експертите, цитирани от Bloomberg.

"Всички тези фактори създадоха нещо като "перфектна буря", която понижи ценовите равнища по-силно от очакваното. През 2015 и 2016 обаче бумът на пазара беше твърде силен и корекцията беше съвсем логична", смята брокерът на Brown Harris Stevens Матю Хюз.

Строителните компании се опитват да продадат възможно най-бързо своите сгради, като някои от тях дори предлагат "бонуси", като покриване на цените за прехвърляне, адвокатските такси при покупка на жилище и дори безплатен годишен абонамент за иконом. Според брокерите в Ню Йорк подобни оферти са били немислими само допреди няколко месеца.