Около 20 СПА, уелнес, таласо или балнеоцентъра вече са получили сертификат от Министерството на туризма, който им позволява да работят и да се рекламират като такива. Това обясни зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на международното изложение Go2Balkans, което се проведе в София за трети път.

Към момента за лиценза са кандидатствали около стотина от съществуващите 260 центъра и комисията разглежда дали отговарят на критериите, за да го получат. Регистрацията няма краен срок и всеки може да подаде документи, когато прецени, че отговарят на условията, уточни Георгиева.

Сертификатът не е и задължителен, но без такъв центровете не могат да се наричат или работят като СПА, балнео, уелнес и таласо.

Сред най-големите проблеми при получаването на лиценза е липсата на достатъчно добре подготвен персонал, а сертифицирането на СПА центровете се оказа по-трудна и дълга процедура дори от категоризацията на хотелите. Бизнесът обаче отдавна настоява за въвеждане на правилата, за да се отсеят центровете, които предлагат качествени услуги, посочва вестник "Стандарт".

По време на изложението стана ясно, че новата карта за отстъпки на столичните забележителности дава право на притежателя си да плати между 10% и 50% по-малко за вход за включените музеи. Цената й е 20 лева и е в сила от 1 октомври, обясни шефът на общинско предприятие "Туризъм"-София Иво Маринов.

В пластиката е включена тридневна карта за целия градски транспорт в София, отстъпки от забележителностите и намаление в определени ресторанти. Към списъка на атракциите в София, за които се ползва, обаче не са включени Националният исторически музей и Боянската църква.