Над 10 яхтени пристанища ще бъдат изградени през следващите години по родната ривиера. 7 проекта за финансиране на марини по българското Черноморие на стойност 140 милиона евро са в процес на преговори, съобщи управляващият директор на австрийската лизингова компания Hypo Alpe-Adria-Leasing Хорст Ебхарт, цитиран от БГНЕС.

Фирмата е финансирала и 75 луксозни лодки през изминалата година на обща стойност над 50 милиона евро. За следващата година компанията си поставя за цел да кредитира покупката на 120 яхти за около 100 милиона евро.

Наблюденията на Хипо през последната година показват, че българските клиенти стават все по-информирани за видовете яхти на пазара и все по-претенциозни. Интересът постепенно се измества към по-големите яхти, над 45-фута, висок клас, предлагащи повече лукс и екстри. За толкова много луксозни лодки са необходими и големи, добре оборудвани портове.

Засега единственото пристанище, което може да се конкурира с тези по френската ривиера, е “Марина Диневи” в Свети Влас.“По наши наблюдения често финансирането на яхтени пристанища не е най-голямото предизвикателство. Проектът, бизнес планът, разрешителните и концесията са първите неща, през които една бизнес идея трябва да премине, преди да достигне до нас”, обясни Хорст Ебхарт.

Миналата седмица в курортния комплекс Ривиера се проведе конференция за яхтения бизнес, където от Хипо взеха участие. Някои от проектите на портовете вече се реализират, а други са на проектна фаза или очакват необходимите разрешителни за строеж.

Ако плановете на инвеститорите бъдат реализирани, може да се очаква, че до няколко години във всеки от големите курорти ще има яхтено пристанище.

В момента работещите марини с оборудване за яхти у нас са между пет и десет. Сред тях са тези в Свети Влас, Созопол, Несебър , Балчик, Златни пясъци, а от тази година и в Слънчев бряг. Проекти за нови яхтпортове има в Равда, Несебър, Созопол, Царево, Ахтопол, както и разширяването на някои от съществуващите.

Инвеститорите са единодушни, че изграждането на яхтените пристанища е задължително условие за развитието на яхтения туризъм в България. С нова и модерна инфраструктура България има шанса да се превърне в предпочитана туристическа дестинация за платежоспособни туристи.

Едно от най-големите и модерни пристанища се очаква да бъде това в Равда. Марината ще бъде с места за около 450 лодки, като 50% са за над 30-метрови плавателни съдове, което я прави най-голямата в Черноморския регион. Строителството се очаква да започне рано есента след активния сезон, сподели Янко Кръстев от инвеститорската компания "Пайонир Девелъпмънт" ЕООД. Вече има засилен интерес за закупуване на яхтместа.

Друг проект в напреднала фаза е за изграждането на марина в Созопол. В момента на "Марина Созопол" има места за 200 лодки.