Фериботът, който свързва Украйна и Грузия през Черно море, е, според гледната точка, адско туристическо преживяване или едно от последните съществуващи приключенски пътешествия по море. И в двата случая, ако имате шанса да се качите на кораба,
който пътува между Поти, Грузия (на четири часа път с кола от столицата Тбилиси), и Иличовск, Украйна (на 40 мин. от пристанището на Одеса), няма никаква вероятност да получите услугите на традиционния туристически пакет, предаде БТА, позовавайки се на ДПА.

Българо-украинската фериботна компания Укрфери управлява пет ферибота в Черно море, от които един с украински екипаж - Грайфсвалд - извършва редовни превози между Поти и Иличовск.

Останалите четири ферибота, два български и два украински, плават в бавен кръг обратно на часовниковата стрелка през Черно море, спирайки в пристанищата Варна, България; Констанца, Румъния; и Инстанбул, Турция. Те са товарни кораби, а пътниците
им са основно шофьори на камиони и хора, ескортиращи доставките.

Неотдавна българският ферибот "Герои от Севастопол" пътува от Поти до Иличовск с 40 души на борда, 17 от които са били в списъка с пътниците: грузинско семейство, емигриращо в Украйна, 92-годишен етнически мингрел (от Кавказкия регион), посещаващ свои роднини в Харков, трима холандски шофьори с джип Toyota и мотор Suzuki, купени от Иран, журналист от ДПА и шофьори на камиони от Грузия, Украйна и Азербайджан.

Тръгването или пристигането на кораба може да бъде отложено заради различни причини, вариращи от заети пристани, насрещни ветрове, бури, национални празници, краят на местната работна седмица, времето необходимо за изтегляне на колите на ферибота.

Обажданията до офисите на Укрфери или грузинската й фирма партньор Instra могат да бъдат объркващи - често човекът, който вдига телефона, не може да каже кога точно ще отпътува следващият кораб. Случва се е да има забавяне до 5 дни.

Най-добрият начин да се сдобиете с билет, ако не говорите руски, който е местният език, е да се доверите на споразумението на фирмите с туристическия агент с опит в региона - но дори и тогава някои агенти спорят дали е възможно да се гарантира достъп до ферибота.

Добрата страна е, че пътуването с ферибота през Черно море е една от редките изгодни възможности в региона. За 160 д. на борда на относително поддържания Грайфсвалд или за 120 д. на останалите четири ферибота, които имат по-спартански стил, можете да прекосите Черно за море за 40-48 часа в каюта за двама души с душ и топла вода. На борда можете да ядете три пъти на ден, а пътуването ви ще бъде три пъти по кратко, отколкото ако се качите на обикновен товарен кораб.

Храната зависи от националността на екипажа, като българите предлагат повече месо и пикантни зеленчуци, а украинците готвят супи, млечни и зърнени продукти.

Има много неща, които може да правите, за да улесните пътуването си - да си вземете душ, да си направите кафе или чай,можете да си сварите вода, има на разположение плодове и зеленчуци.

Уверете се, че багажът ви е лесен за носене, за предпочитане на гърба: по пътя към каютата ще трябва да изкачите разстояние, равняващо се на шест етажа по тесни стълби и ако не водите със себе си малки деца или сте под 75 години никой няма да ви помогне.