Езерото Блу лейк на австралийския остров Норт Страдброук, в щата Куинсленд, почти не се е променило в последните 7 000 години, което е научна рядкост предвид влиянието на промените в околната среда и причиненото от човека глобално затопляне върху сладководните екосистеми в хода на историята.

В свое проучване, публикувано в списанието Freshwater Biology в края на април, учени от университета на Аделаида преглеждат исторически въздушни снимки, модели на годишния дебит, качеството на водата и вкаменелостите на цветен прашец и водорасли през последните 117 години, за да видят как се е променило езерото с времето.

Въпреки че регионът, в който се намира езерото, е преминал през значителни климатични промени, засушаване преди около 4 000 години, дълбочината на езерото от около 10 метра е останала почти същата, както и преди 7 500 години. Езерото също така се е запазило толкова чисто, че се вижда дъното, казва авторът на проучването Камерън Бар.

Вижте още: 10 девствени дестинации, които скоро ще бъде късно да посетите

"Знаем, че през последните десетилетия в региона, в това число на остров Норт Страдброук е имало климатични промени, но през този период дълбочината, бреговата линия и химическият състав на водата на Блу лейк показват малка промяна," казва Бар.

Тъй като Блу лейк се е запазило относително недокоснато десетки векове, то е изиграло ролята на ключово "климатично убежище" за сладководните организми в региона според авторите на проучването.

Езерото се отводнява в блато наблизо, а водата му се подменя по естествен път приблизително на всеки 35 дни.

Ако езерото продължи да устоява на създадените от човека климатични и всякакви други промени, то може да се запази същото още стотици или хиляди години, казва Бар.