ГЕРБ се отказа от спорната поправка в закона за горите, която позволяваше изграждането на ски писти и лифтове без промяна на предназначението на земята. Срещу нея скочиха еколозите, а премиерът Бойко Борисов поиска пълен консенсус.

По този въпрос той не бе постигнат и вчера на 3-часова дискусия в парламента. И така законът за горите бе блокиран. В дискусията участва земеделският министър Мирослав Найденов, еколози, инвеститори и ръководството на Българска федерация по ски.

Еколозите държаха при изграждане на ски писти и лифтове да се сменя предназначението на земята и от горски фонд тя да стане урбанизирана територия. Според специалистите обаче това е изключително учудващо като искане, и то именно от еколози, защото така може да се строи всичко в планината - от хотели до самолетна площадка.

Ако се сменя предназначението на земята, по закон тя трябва да бъде купена от инвеститора. Само че земята е публична държавна собственост в природни паркове и не се продава. Точно това блокира закона, защото не може да си купиш земята, а следователно и да смениш предназначението й.

Според министър Найденов таксите, които трябва да се платят от инвеститор за писти, за територия като на Витоша, варират от 30 до 60 млн. лв. Още един път инвеститорът трябва да плати още толкова за 30 г. за право на строеж, което общо прави между 60 и 120 млн. лв. Отделно новите лифтове излизат около 100 млн. лв.

"До момента няма луд инвеститор, който да плати тези пари", каза Найденов. Той допълни, че след като старият закон не може да работи, са предложили в отхвърления с вето нов закон да няма промяна на предназначението на земята от горски фонд в урбанизирана територия при изграждане на писти и лифтове. Това е и желанието и становището на всички инвеститори в спортна инфраструктура в планината.

Парламентът бе приел да се направи открита тръжна процедура, който иска, да си вземе право на строеж за лифтове и писти за 30 г., и след това всичко остава в полза на държавата или се подновява с нова такса. Така че буди недоумение как еколозите искат нещо, което не е екологично или има други скрити интереси за приватизиране на земята, коментираха експерти.

По стария закон могат да се наемат само пасища и ливади, а няма скици, по които инвеститор може да се наеме писта на Витоша и после да отиде и да я категоризира по закона за туризма и едва след това да може да предоставя туристически услуги върху пистата. Това блокира още веднъж наемането на пистите.

Заради това миналия зимен сезон Витоша не работи, а се очертава да е така и през следващия, ако законът остане в стария си вид или в блокирания нов. "Ако аз толкова им преча, нека да напишат в закона "Забранено за олигарси и за Цеко Минев. Моето единствено желание е да се развива зимният туризъм и ски спортът", заяви президентът на Българската федерация по ски Цеко Минев, който участва в дебата в парламента.