Чуждестранните инвеститори донесоха на привлекателните хърватските брегове ноу -хау как да бъдат трансформирани и да бъде даден тласък на важната туристическа индустрия, но често се сблъскват с твърде много препятствия по пътя.

Видният австрийски хотелиер Вилфред Холайс стегна багажа си и продаде проекта си как да бъде превърнат намиращият се в лошо състояние курорт на остров Катарина в луксозна дестинация за почивка.

Холайс казва, че е загубил години, опитвайки се да получи обещаните разрешения за реновация, участвайки в тъмни правни битки и пазейки гърба си от хърватския си партньор.

Друг голям инвеститор, съсобственик на австрийската група "Валамар", Георг Елц, обвини хърватски бизнесмен и местни политици в мръсна игра.

Държат ни само, за да ни доят, казва Елц. Те се заиграват с политиците, за да държат чужденците надалеч и да запазят целия бизнес за себе си.

Чуждестранните хотелиери са важна част в бързото излизане на хърватската туристическа индустрия от стагнацията през последните 10 години.

Сега туризмът е най-големият генератор на доходи за страната, достигайки 7 милиарда евро, или около една пета от брутния вътрешен продукт през 2008 година, въпреки че финансовата криза се очаква да намали приходите най-малко с 10 на сто тази година.

Въпреки че те са били добри с Хърватия, хотелиерите се оплакват, че Хърватия не е била добра с тях. Наскоро те се срещнаха на остров Бол, за да обменят мисли.

Между другите проблеми, те са принудени да купуват храна и напитки от хърватски монополисти на цена с една четвърт по-висока от това, което биха платили, например, в Германия.

Нашите гости просто не могат да разберат защо е толкова скъпо да се храни и да пие човек тук, казва представител на Грубер-Райзен, компания, която ръководи хотел на Адриатическо море.

Групата Фалкенщайнер-Микелер, друг австрийски туристически концерн, казва, че е трябвало да се спаси от град от проблеми, стоварили се върху него, за да бъде предотвратено отварянето на един от първите хотели със западен стандарт от
четири звезди в Борик, близо до пристанището Задар.

По хърватските стандарти, проектът за курорт Пунта Скала на едноименния полуостров е огромен и включва свръхмодерен, екологичен и луксозен хотел, семеен хотел и блок с апартаменти.

Проблемите, свързани с плановете, бяха невероятни, твърди изпълнителният директор на компанията Отмар Микелер.

По-голяма част от земята трябвало да бъде купувана два пъти, като цената й достигнала общо 25 млн.евро и били необходими допълнителни 10 млн.евро за инфраструктурата, тъй като нямало нито път, нито водопроводи или електропроводи.

Непрекъснато променяните закони затрудняват максимално продажбата на 187-те апартамента, които са гръбнакът на целия проект и очакават окончателното си завършване и купувачите.

По този начин нашата 210-милионна инвестиция няма да доведе до приходи в близките 50 години, казва Микелер.

Междувременно, възползвайки се от основите, създадени от австрийците, в съседство се излюпи блок с апартаменти, собственост на хървати, и бързо започна да разпродава.