Поръчана през 1572 г. от великия магистър Жан дьо ла Касиер, катедралата Свети Йоан Кръстител в столицата на Малта – Валета, се счита за един от най-красивите примери на барокова архитектура в Европа.

Това е и една от най-големите катедрали в света.

Интериорът й е изключително богато украсен, с издълбани каменни стени, изографисан сводест таван и странични олтари със сцени от живота на Йоан Кръстител.

Най-впечатляващ е мраморният етаж, който се състои от близо 400 надгробни паметници на рицари и служители на Ордена. Всеки надгробен камък е инкрустиран с цветна, мраморна плоча, носещ герба на погребания в него рицар.

Вижте още: Най-добрите острови в света

Рицарите от Ордена на Свети Йоан от Йерусалим са благородници от най-важните семейства в Европа, като тяхната мисия е да защитават католическата вяра от мюсюлманските сили.

Рицарите пристигат в Малта през 1530 г., след като те са изгонени от предишния им дом на остров Родос от турците през 1522 г.

Използвайки Малта като новата си база, рицарите продължават да водят война срещу османските нашественици и особено срещу пиратите бербери.

Недоволен от срещнатия отпор, султан Сюлейман Великолепни изпраща около 40 000 войници да обсадят Малта.

Въпреки че я защитава една малка армия от 6000 войници, половината от които са цивилни и само около 500 обучени рицари, османците не успяват да сломят обсадата на острова.

След победата рицарите превръщат Малта в своя крепост и столица, като построяват на острова невероятни сгради, достойни за благородници.

Рицарите, загинали по време на Голямата обсада през 1565 г., първоначално са погребани в Форт Сант Анджело, но останките им впоследствие са преместени в катедралата.

Най-ранният гроб в нея датира от 1606 г., около 25 години след като тя отваря врати. Височайши особи намират последния си дом в храма до 19 век.

Днес катедралата е една от най-популярните туристически атракции в Малта.