Новото българско предложение, което трябва да влезе в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, е пещерата Магурата. За това са се споразумели генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова и министърът на културата Вежди Рашидов.

Една от най-големите пещери у нас се намира в близост до белоградчишкото село Рабиша. Общата дължина на галериите й е 2500 метра.

Най-уникалната забележителност в нея са скални рисунки от преди хиляди години, като най-старите са от късния палеолит. Те изобразяват предимно ловни сцени.

Вижте още: 10 от най-красивите български пещери

Красотата на пещерата се крие и в нейните сталактити и сталагмити, кръстени Борът, Драконът, Мадоната, Източния град и други.

Магурата е и една от най-важните пещери за популацията на прилепи у нас. В нея живеят осем вида, всички от които са с приоритет за опазване, а два са включени в Световния червен списък.

В едно от разклоненията на Магурата се произвежда пенливо вино поради идеалните за това условия - много близки до тези в областта Шампания във Франция.

Пещерата покрива всички изисквания за номинация, а работата по подготовката й за влизане в списъка ще бъде максимално ускорена, договориха още Бокова и Рашидов.

Снимки: Уикипедия