Европейският съюз взе решението: културните столици на Европа за 2013 година са южният френски пристанищен град Марсилия и словашкият град Кошице.

От 1985 г. насам Европейският съюз е удостоявал над 40 града с титлата "Европейска столица на културата". Важен критерий за подбор е участието на населението в различни културни дейности. За 2013 година състезанието спечелиха Марсилия и Кошице.

Марсилия, Южна Франция

Това са красивите брегове на южния френски град Марсилия и базиликата Sainte Marie Majeure. Черният континент не е далеч - в продължение на повече от 2 600 години в най-стария град на Франция се срещат Европа и Африка на едно място.

Голяма част от жителите на Марсилия (които са 800 000 на брой) са с марокански, алжирски, италиански, китайски или сенегалски произход. В центъра на града днес живеят предимно работници и имигранти от цял свят.

Старото пристанище все още е сърцето на града. Привечер в заобикалящите го къщи и заведения приготвят прясно уловената риба. Предимно се готви известната за Марсилия рибна супа на име Bouillabaisse, която можете да поръчате навсякъде.

Въпреки че Марсилия на пръв поглед ни се струва колоритна и вълнуваща, тя все пак изглежда малко износена. Цялостната градска реконструкция по повод факта, че е културна столица на 2013 година, ще помогне пристанищният град най-накрая да се отърси от занемарения си вид.

Известни архитекти като Заха Хадид, Жан Нувел, Норман Фостър и Масимилиано Фуксас са хората, които ще помогнат на града постепенно да получи своя нов облик. Разбира се, много неща ще останат непроменени, за да се запази специалната атмосфера на Южна Франция.

Кошице, Словения

Кошице, Кашау, Каса, Каша, Касовиа - звучи ли ви познато? Независимо дали името е произнесено на словашки, унгарски, италиански, немски или латински - вторият по големина град в Словакия (след Братислава) все още не е особено известен и досега не е бил туристическа дестинация. Намира се в близост до унгарската граница, както и до Украйна и Полша.

Готическата катедрала Elisabethdom е най-голямата катедрала в Словакия. Струва си да изкачите 160-те стъпала, водещи към северната кула, тъй като гледката към историческия център на града е невероятна. В момента преустрояват фасадата.

"Ние като театър на малцинствата имаме специалната възможност да съчетаваме своите темпераментни музикални изпълнения, танци и драматична игра така, че да бъдат разбираеми дори за публика, която не говори езика ни", твърдят от ромския театър ""Divadlo Romathan".

Центърът на града е изпълнен с красиви дворци и вили, паркове и пешеходни зони. Недостатък обаче са безкрайните жилищни комплекси, които вече биват притегляни все по-близо до историческия център.

В края на 19-ти век Кошице се превръща в индустриален град. В Словакия градът е известен със своята филхармония и с оживената си театрална сцена. В града са разположени много исторически забележителности, като двореца на епископа и величествената катедрала (на снимката).