Френският писател Жан Жионо казва: "Лавандулата е душата на Прованса". И това наистина е така. Не е възможно да си представите юга на Франция без неговите живописни лавандулови полета.

Периодът на цъфтеж на т.нар. "небесносиньо злато" продължава от юни до август, в зависимост от сорта, климата и мястото на разположение.

Полетата с цъфтяща лавандула украсяват ландшафта на Прованс с очароващи преливащи нюанси - от опушено лилаво до синьо-виолетово.

Лавандулата е от едно семейство с ментата, розмарина, босилека, майораната, маточината и други растения.

Има предположения, че е възникнала на Канарските острови или на територията на Персия (съвременен Иран).

Независимо какъв е произходът на това растение, то се радва на достатъчно богата история. През Средновековието древногръцката цивилизация се е отнасяла към лавандулата като към "благородно растение", а римляните са го използвали за къпане.

Названието на лавандулата идва от латинската дума lava, която се превежда като "мия".

По-късно в Рим хората намират начин да извличат маслото на лавандулата и започват да го използват в парфюмерията и фармакологията.

В наши дни най-активно се отглежда лавандулата в Прованс. До преди няколко десетилетия събирането на реколтата е било изключително женска работа.

От 50-те години на 20 в. за отглеждането на лавандулата се използват все повече машини, което значително облекчава процеса на обработка на лавандуловите полета.

Днес "небесносиньото злато" се култивира от много фермери. Повечето от тях се препитават почти изцяло от отглеждането на лавандулата.

Какво символизира това растение в Прованс?

Разбира се, местната история и красота.

Лавандулата се използва за създаването на козметични продукти, парфюми, сапуни, а също така и за приготвянето на различни ястия. В някои местни ресторанти можете да си поръчате лавандулов шербет, лавандулови бисквити или мед.

Ако искате да се насладите максимално на красотата на лавандуловите полета, съветваме ви да отидете в Прованс в периода между средата на юни и края на август. Тогава цъфтежът е в пика на своята пищност и красота.

В края на втория летен месец започва прибирането на реколтата.