Броят на пътуващите от Македония и Сърбия към България е намалял с около 50 процента от началото на годината, съобщиха за БТА представители на фирми превозвачи.

Те изразиха очакване за повишение в края на този месец, но коментираха общия спад с влизането на страната ни в ЕС. Според тях най-голям е броят на пътниците през юли, защото тогава голяма част от живеещите в чужбина българи се връщат в страната, за да отидат на море, или за да прекарат ваканцията си при роднини.

През август движението е предимно по вътрешните линии, но в края на месеца активността се увеличава заради студентите, които се обучават в чуждестранни университети.

Много търсена дестинация за този сезон е Гърция, отбеляза Мая Христова от "Юнион Ивкони". Превозвачите отбелязват като най-натоварени линиите до Италия и Испания. Пътуващите до там са предимно сезонни работници, или близки на работещи в двете държави.

Туроператорите и превозвачите на международната автогара в столицата коментират, че българите рядко ползват автобусен транспорт, ако сами организират почивката си извън страната. Все по-често предпочитан транспорт за екскурзии са чартърните полети.

Навлизането на нискотарифните авиокомпании засега не притеснява автобусните фирми. По тяхно мнение, хората още не са свикнали да планират времето си 1-2 месеца напред, за да успеят навреме да се възползват от възможността за купуване на евтин самолетен билет предварително.

От навлизането на евтините авиокомпании ще пострадат най-далечните дестинации, в последните години е автобусният транспорт да обслужва само по-близки маршрути, отбелязаха превозвачи.

Пазарът е пренаситен, коментираха от "Карат С". Според тях 2/3 от фирмите в бранша не са лицензирани и по-ниските цени обикновено са за сметка на качеството. Българите стават все по-ориентирани и взискателни клиенти, смятат представителите на автотранспортния сектор.