Фасадата ли е всичко? При модерната архитектура май се получава точно така. Защото тя често блести не само със смели форми и необичайни материали, но и с впечатляващи светлинни инсталации през нощта. Онлайн порталът за строителство и архитектура Emporis представи десет светещи сгради, чиито фасади ще ви възхитят, ако ги видите по тъмно.

Началото даде Таймс Скуеър в Ню Йорк, украсен изцяло с неонови билбордове. В последствие се появиха светещи и дори програмируеми фасади на сгради, гигантски светещи футболни стадиони и огромни на площ светлинни инсталации.

Магията стига до такива висини, че да реагира на външни въздействия – климатични данни като светлина, вятър и температура превръщат LED-светлините в определени цветове. Те дори са и екологични, тъй като слънчевата енергия през деня е достатъчна, за да могат те да светят през нощта.

Вижте красивите фасади:

Националната библиотека на Беларус (Минск, Беларус):

Проектирана е във формата на диамант, символизиращ размера и стойността на знанието, което е разположено в библиотеката под формата на книги. През деня свети като диамант, а през нощта се осветява от 4646 светодиоди, които образуват монитор с размери 25х25 метра.

„GreenPix“-фасадата на Xicui Entertainment Complex (Пекин, Китай):

Това е най-големият в света цветен LED-дисплей. И освен това е енергоспестяващ, тъй като фотоволтаичната система използва слънчева светлина за осветяването на фасадата през нощта.

Комплексът Grand Lisboa (Макао, Китай):

Състои се от висок 225 метра хотел във формата на цвете лотос и четириетажно казино, което прилича на яйце. Сложната система от хиляди LED-светлини създава гигантски видео дисплей, на който ще видите впечатляващо светлинно шоу.

Уникално в света: през петзвездния хотел "Yas" в Абу Даби минава пистата за Формула 1. Извитата повърхност от стомана и стъкло се простира на пистата и има над 5000 светодиоди с променящ се цвят.

Фасадата на Centro de Creatión Contemporánea в Кордоба (Испания):

Сто-метровата външна стена с изглед към река Гуадалкивир е с монтирани светлини и създава екран с над 1300 пиксела, върху който се движат различни картини.

Осветлението на пощенската кула в Бон, Германия, е впечатляващо: то е гъвкаво и сменя своето изображение, като на Коледа например може да бъде коледно дърво. Приблизително 2000 компютърно контролирани осветлителни тела са монтирани в пространството между двойната фасада и през нощта променят цветовете си.

Фасадата на стадиона Allianz в Мюнхен се състои от 2760 възглавници във формата на диамант, които изграждат площ от 66 500 квадратни метра. На една трета от тях има приблизително 25 000 лампи в бяло, синьо и червено. По този начин стадионът свети в съответните цветове на клуба, който играе там в момента.

Фасадата на Tower of Winds (Йокохама, Япония):

Тя е от първите по рода си светещи фасади. 21-метровата кула има прозрачна външна обвивка, състояща се от стотици светлини. Фасадата е интерактивна и реагира на външни влияния като вятър, светлина и температура.

900 квадратни метра е висока фасадата на музея на изкуството в Грац (Австрия). Тя се състои от 930 луминесцентни лампи, всяка от които е 40 вата. Контролира се от компютър и се прожектират артистични продукции на медийни артисти.

Търговският център Iluma (Сингапур):

Фасадата му е голяма 5000 квадратни метра и се състои от неравни елементи от бял и прозрачен поликарбонат. През деня изглежда като кристал, а през нощта може да видите видео анимации върху нея.