През последните три месеца във визовата политика на България спрямо руски граждани има редица промени. Това заяви Милен Керемедчиев, зам.-министър на външните работи на България, в проведения по-рано този месец от РИА Новости видео мост Москва - София на тема „Инвестициите на руснаците в недвижима собственост у нас".

„Визовите въпроси са несъмнено гореща тема в двустранните отношения между България и Русия, както и за руските граждани, желаещи да пребивават в страната ни, било то по бизнес или на почивка," каза при участието си Милен Керемедчиев.

По негова информация от три месеца насам руските граждани-собственици на недвижим имот, могат да се ползват с облекчен визов режим.

„От три месеца насам руски граждани, които са придобили недвижим имот у нас и докажат това с нотариален акт, те, техните съпруги или съпрузи и деца до 21 г. могат да кандидатстват за виза с продължителност от три години," посочи Керемедчиев.

Тя им предоставя съответно правото за престой в България до 90 дни на всеки шест месеца. "Това ще рече, че с тригодишна виза те ще могат да пребивават у нас 6 пъти по 90 дни," посочи още той.

Облекченията засягат още и онези собственици на имоти, които искат да поканят гости от Русия или да дадат имуществото си под наем на трети лица. Те могат чрез подписана и заверена от консулството ни в Москва декларация да поканят за престой у нас третите лица.

„Досега това не беше възможно, като бе необходимо изкарването на ваучер за туристическо пътуване, но чрез промените вече може да се случи посредством декларацията с посочено времетраене на престой на гостите," уточни заместник-външния ни министър.

„Тук искам да уточня много важен аспект на направените промени. Посредническата дейност при издаването на визи няма да е възможна," каза Керемедчиев. „Кандидатът за виза трябва лично да се яви в консулството, да подаде лично документите си за дългосрочна виза. Получаването и интервюто с него също става от първо лице," посочи още той.

По-рано в интервю за Profit.bg Атанас Гаров, управляващ директор в Colliers International, заяви, че се наблюдава преориентиране на клиенти към българския пазар на недвижима собственост.

„На този въпрос може да се отговори в две насоки - от гледна точка на ваканционните имоти и инвестиционните имоти. И в двата случая има преориентация," коментира Гаров.

Според него при ваканционните имоти се забелязва интерес от страна на руски купувачи. При инвестиционните имоти, поради спада на обема, все още не може да се твърди за реална преориентация, но в България и региона (Югоизточна Европа) наскоро навлязоха интереси на компании от Близкия изток.