Приемането на Румъния в ЕС, избирането на Сибиу за европейска столица на културата, хубавото време и многото нови възможности за чартърни полети доведоха до увеличение на оборота на туроператорите в страната с 25% през 2007 г. спрямо 2006 г., съобщава Ziarul Financiar.

Оборотът на десетте най-големи туристически агенции в страната за миналата година надхвърля 240 млн. евро, в сравнение със 192 млн. евро през 2006 г.

За тази година прогнозите са за още по-големи цифри заради събития като срещата на НАТО, провела се през април в Букурещ, и Европейското първенство по футбол, където отборът на страната участва.

По данни на Националната асоциация на туристическите агенции на Румъния (ANAT), страната е била посетена от 10% повече чужденци през миналата година, а броят на румънските туристи в чужбина е бил с 25% по-голям. Най-популярните дестинации за румънците са Гърция, България, Турция, Испания и Италия. Миналата година са били регистрирани и 80 чартърни полета (до над 30 дестинации), което е и най-големият им брой досега.

Все повече хора са насочват и към по-екзотично места за почивка. Миналата година броят на пакетите за почивки на круиз кораби е бил 3.000, което е с около 50% повече от 2006 г. Въпреки че тези пакети се оценяват като скъпи (цената им може да достигне до 27.000 евро), агенциите казват, че очакват тази година те да бъдат още по-популярни.

През летния сезон (май – септември 2007 г.) румънците са похарчили почти половин милиард евро в чужбина, като агенциите са продали близо 700.000 пакета за почивки извън страната.

Общите приходи на туристическия сектор са около 1.068 млрд. евро, което е с 34 млн. евро над сумата миналата година. Румънските туристи са похарчили в чужбина 1.1 млрд. евро, което е с 66 млн. евро повече от предходната година.

Според ANAT е необходимо Румъния да положи усилия и да бъде по-привлекателна за чужди туристи. Половината от чужденците, които посещават страната, са на пътуване по работа, а не на почивка. Тази година от ANAT очакват страната да бъде посетена от 10-15% повече чужденци. Туристическият бизнес все още не е сред секторите, които допринасят най-много за развитието БВП на страната.