В археологическия комплекс Гьобекли Тепе в Южна Турция беше открит един от най-старите храмове в света.

Според археолозите, които изучават обекта, научните изследвания са показали, че той датира отпреди 11 хил. години. Гьобекли Тепе е пресечна точка на множество пътища, по които са се движели носителите на неолитните култури в Близкия изток.

Археологическите изследвания, които започнаха още през 1994 г., извадиха наяве огромни каменни структури, сред които 20 каменни пръстена с диаметри между 10 и 30 м и с тегло 20 тона всеки, съобщава БТА.

Мегалитите са покрити с релефи, представляващи зооморфни изображения – леопарди, лисици, диви магарета, змии, патици, глигани, диви бикове.

Откритите следи от домашни животни и култивирани растения показват, че населението е развивало стопанска дейност, а липсата на каквито и да е останки от човешки жилища или гробище навежда на заключението, че мястото е било използвано само като религиозен център.

Според учените на това място се е издигал внушителен храм, към който са се стичали поклонници от цяла Месопотамия, Ефрат, Кападокия, района на езерото Ван, днешните територии на Иран и Ирак.

Вероятно на това място са се срещали не само религиозните, но и търговските маршрути на древното население на региона, смятат археолозите.