Всички плажове в България, освен един, отговарят на европейските изисквания за чистотата на водата. Това е добрата новина от последния доклад на Европейската агенция за околна среда за състоянието на водите за къпане на Стария континент. Данните са от проверките през сезон 2012 г., а тазгодишните тепърва започват и ще излязат догодина.

Лошата новина е, че няма чувствително подобрение в общото състояние на плажовете и България се нарежда на 24-то място по чистотата сред 30 европейски страни. А туристите се интересуват все повече от това колко чиста ще е водата на мястото, което са избрали за морската си почивка. По този показател обаче страната чувствително изостава от преките си конкуренти като Гърция и Хърватия.

Според изследванията най-чисти са плажовете в Кипър, а най-мръсни - в Румъния, съобщава в. Труд.

Картината у нас

Годишният доклад за състоянието на плажовете се прави по данни от изследванията на водите за ешерихия коли и замърсяване с нефт и феноли, направени през 2012 г. Според резултатите ивиците се разделят на такива с отлично качество, които отговарят на най-високите критерии за чистотата, и със задоволително качество, които отговарят само на задължителните изисквания на ЕС.

В България се наблюдават 93 места за къпане, от които 4 са във вътрешността на страната. Става въпрос за два плажа на язовир “Кърджали” и по един на язовирите “Студен кладенец” и “Пчелина 2” край Разград. И четирите плажа отговарят на най-високите изисквания за чистота на водата, което е подобрение спрямо 2011 г. Тогато само един беше в категорията “отлични”.

При морските плажове също има известен прогрес. Само един плаж по Черноморието не отговаря на изискванията за чистота - Златни пясъци-ПОСВ, където се изливат водите от пречиствателната станция на курорта. И през 2011 г. това място беше в графата “мръсни”, но заедно с Попския плаж до Царево и Офицерския във Варна. През 2012 г. последните два вече поне са покрили минималните изисквания за чистота.

Увеличили са се и плажовете, които се определят като отлични. От 45 през 2011 г. м. г. те вече са били 55. Подобрило се е състоянието на ивиците в курортите Русалка, Албена, Камчия, Бяла, Созопол, край къмпинг “Градина”, както и на един от плажовете в Слънчев бряг.

Въпреки това през последните две години водите за къпане в отлично състояние са далеч по-малко от най-добрата година на България - 2009 г., когато в тази графа са влизали 81 морски плажа. Освен това се влошава състоянието на ивици като Синеморец и Царево, в Слънчев бряг край хотел “Глобус”, основния плаж в курорта Св. св. Константин и Елена, този край Морско казино в Златни пясъци.

На север е по-чисто

И тази година повече отличници по чистота има по Северното Черноморие - 67% от изследваните, или 31 от общо 46. Сред тях са ивиците край Дуранкулак, Крапец, Бяла, заливът Болата, Шкорпиловци. Чистотата там се обяснява с липсата на големи и презастроени курорти. Състоянието на водата се влошава край по-големите градове и комплекси като Варна, Златни пясъци, Слънчев ден, Балчик.

На юг с отлично качество на водата могат да се похвалят близо 55% от плажовете. Сред тях са ивиците в Свети Влас, Равда, Дюни, Созопол, Силистар.

Конкуренцията

Пряката конкуренция на България в морския туризъм - Гърция, е в челото на класацията по чиста вода. Южната ни съседка е на 5-о място по състояние на плажовете. На над 95% от ивиците там водата отговаря на най-строгите критерии за чистота. Подобно е положението и в Хърватия, която е с едни гърди пред Гърция в подреждането.