Най-честите нарушения по плажовете на Черноморието са свързани с водно-спасителната дейност, но има и заведения нарушители, обяви в Созопол министърът на регионалното развитие и благоустройство Росен Плевнелиев.

Той и екипът му направиха проверка в местността Харманите в курортния град. Инспекцията се прави чрез GPS-система, която отчита с точност до сантиметри дали дадено заведение е заело повече от определената му площ и дали по плажната ивица свободната от платени чадъри зона е по-малка от определената в закона - 50%.

Това е втората проверка на министерството. Първата бе в началото на сезона. Тогава бяха констатирани 179 нарушения.

"Издадени са предписания, ако при повторната проверка нередностите не са отстранени, ще има солени глоби", закани се Плевнелиев.

В присъствието на журналисти бе направено замерване със сателитната система на едно от заведенията на плажа в Созопол. Написан бе и констативен протокол, тъй като обектът е разширен незаконно 3 пъти над определената му площ.

Министърът обясни, че няма де се прибегне до разрушаване на барове и капанчета по плажовете в средата на август. Но в началото на следващия сезон догодина същите нарушители ще бъдат проверени отново. При откриване на нередности ще се прекратяват концесионни договори и наеми.

Според Плевнелиев сериозни проверки по плажовете се извършват едва от миналата година и затова сега нарушенията били значително по-малко.

Проверките през този сезон се правят самостоятелно от министерството. Засега GPS-системата се прилага за плажове, които са отдадени за години на концесия. Техните данни са отбелязани и замерванията стават лесно.

Догодина същият подход ще бъде приложен и към плажовете, отдадени под наем.

Пясъчните ивици, отдадени на концесия от министерството, са 60, а тези под наем - 20. Отделно за други 70 плажа областните управители и кметовете по места са сключили договори за наем.

Неохраняеми остават 63 пясъчни ивици по Черноморието ни.

Източник: БТА