Ваканция на цялото семейство, с приятелска компания в бунгало или на квартира. Може и с каравана или на палатка на някое по-диво място, по възможност без такса за “паркинг” или престой. С всички приятни моменти край огъня с печене на миди на тенекия, изстудяване на бирата и динята там, където се разбиват вълните. На това му се вика евтина и пълноценна почивка, или както е модерно сега да се казва - “low cost - max кеф”. Далеч от шумните тълпи от курортисти, пиещи и пеещи чужди туристи, “ол инклузив”-а, сергиите с изкушения за децата, които изпразват допълнително джобовете.

Все още има такива места по родното Черноморие. Освен официално регистрираните 31 къмпинга по цялото крайбрежие, от Дуранкулак надолу през Крапец, Камчия, Карадере, Черноморец чак до Резово могат да се намерят и чудни кътчета, оцелели въпреки агресията на цивилизацията, и то в бг вариант.

За да си организирате такава ваканция, са нужни пари за пътни и прехрана, както и съответното оборудване. Ако наемете бунгало в къмпинг, трябва да предвидите и средства за нощувките, които тръгват от около 5-6 лв. на човек и се качват нагоре, според екстрите в базата.

Феновете на спокойната отмора, които предпочитат дивите плажове и спокойната красота на скалистите брегове на север от Варна, могат да намерят добри предложения за ваканция в селата Българево, Горун, Вранино, както и в Каварна, Крапец и Шабла. Цените там са между 10 и 25 лв. на легло, намират се и по-евтини варианти, пише в. Труд.

Самостоятелни къщи, разположени на 8-10 км от морето, с хубави градини, барбекю и детски площадки, могат да бъдат наети в Горун и Вранино. В Българево цените са по-високи, но брегът там е перфектен и за палатков лагер. А търсещите нирвана могат да опитат да посрещнат изгрева на 1 юли в някоя от скалните ниши на Яйлата, при това напълно безплатно.

Любителите на ветроходството и кайдсърфинга трябва да се насочат на север към Крапец, където атмосферните условия са подходящи за тези спортове. Засега най-ниски цени държат къмпинг “Регина” край Шабла, където нощувката в дървена къщичка струва между 11 и 15 лв. Може да се спи и срещу 6 лв. в бунгала с общ санитарен възел.

Къщички, квартири или семейни хотелчета п на юг също предлагат достъпен вариант за почивка.
Девственият плаж на Карадере, който доби голяма популярност покрай българския филм “Кецове”, е място, на което все още човек може да плажува “на съвсем диво”. Широката пясъчна ивица граничи с гора, храсти и друга растителност, в която човек може да разпъне палатка на сянка. Няма никаква инфраструктура, капанчета, нито сигурен обхват на мобилните оператори, но има отлични условия за каране на сърф.

Най-близкото населено място е град Бяла, откъдето човек може да се снабди с провизии или да наеме бунгало или стая с баня в някое от многобройните семейни хотелчета. Цените са между 10 и 15 лв. на човек на нощ. В Бяла има и поликлиника с денонощен дежурен екип на Бърза помощ, който обслужва всички селища наоколо.

Квартирите и бунгалата в къмпингите излизат евтино и по Южното Черноморие, макар че цените на някои места са малко по-високи, в сравнение с тези на Север. В култовия къмпинг “Каваците” например стая с две легла и самостоятелен санитарен възел излиза 25-30 лева на ден. Е, има и по-евтини бази.
Дървено бунгало без душ и самостоятелен санитарен възел струва 15 лева, ако е с две легла, и 18 лева - с три легла. Или на човек нощувката излиза между 6 лв. и 7,50 лв. Курортната такса е 0,22 лв. на ден. Има и паркинг за колата, който се плаща на място.

В къмпинга има заведение с морски вкуснотии и биричка, но съвсем наблизо е далян “Чайка” и който иска, може да си купува всеки ден прясна риба от морските вълци, която да си готви сам и според вкуса.

Евтино излиза летуването и в частна квартира, особено в по-малките крайбрежни градчета и селища. Във Варвара на малка кокетна сграда е сложен надпис, който се вижда от пътя и гласи “Попитай за квартира без пари”.

Най по джоба е в Ахелой, където може да се намери нощувка за 5 лева през цялото лято. Но добрата цена е свързана с едно неудобство- Ахелой няма плаж, защото морето отдавна го е “отхапало”.
Въпреки това, ако човек има автомобил, с който да ходи до близък плаж, почивката с евтина нощувка е напълно реална.

Вариант за летуване на по-изгодни цени има и навътре в страната. Край язовир “Доспат” например местната градска управа дори доставя нацепени дърва за огньовете на туристите, разпънали палатки до водоема. Идеята е летовниците да не секат сами клони и да обезобразяват района. По поляните край брега на язовира има сковани маси и столове за удобство на туристите.

Таксата за къмпиране край язовира е 2 лв. за денонощие, толкова струва и престоят на кола. Въпреки ниските тарифи и удобствата някои от къмпингуващите се противят да плащат такси, казват общинари. Около 2-3 хил. туристи - българи и гърци, пристигат на палатки край водоема през уикендите. Мъжете замятат за риба, жените обикалят наоколо за билки, боровинки, диви ягоди и гъби, някои си варят консерви и сладка от диворастящи плодове. Край река Арда също има много оформени места, подходящи за къмпинг и палатки.

Шкорпиловци - диво и красиво

12 км плаж със ситен пясък, по който има миди, рачета, изхвърлени от морето медузи. Но не и найлонови торбички. Откъдето и докъдето ти стига погледът, няма нито един бетонен бункер с ваканционни апартаменти, хотел или какъвто и да е признак на крещящия комерсиален туризъм. Сутрин и вечер могат да се видят големи стада делфини. Това място не е някоя екзотична туристическа дестинация. Не е самотен остров, а място в България, което се намира само на 40 километра от Варна - Шкорпиловци.

Там времето, слава Богу, е спряло. Демократичните промени още ги няма. Всичко построено е от времето, когато партията майка ни водеше за ръка и когато българските курорти изглеждаха както във филма “Оркестър без име”. Оазисът е пълно отрицание на всичко, което се случи у нас през последните години. Времето, което превърна Слънчев бряг в аналог на жк “Люлин”, 10-и микрорайон.

Самото Шкорпиловци е съвсем обикновено българско село. Има си кокошки и крави, а също и няколко скромни хотела. Намира се на около 3 километра от плажа и от летовището на селото. Там пък има само няколко старовремски сергийки, кръчмета и разпръснати на голямо разстояние една от друга бази с ведомствени бунгала, където нощувката на 3 или 4 -членно семейство ще ви струва между 20 и 50 лева.

Тук винаги има къде да си забиеш чадъра. Дори и в разгара на сезона най-близките съседи по хавлия са на поне 50-100 метра разстояние. Плажът на Шкорпиловци е сред най-дългите и широки ивици в България. Заключен е между устието на Камчия, където свършва едноименният резерват на север и крайните склонове на Стара планина на юг. Там на практика планината се мие от водите на Черно море.

Веднага след плажа започва гъста дъбова гора. Затова не трябва да се учудвате кой знае колко, ако пред бунгалото ви или на плажа се разхождат истински диви прасета или зайци. Преди да вдигнете пушка и да гръмнете обаче е хубаво да се вгледате добре. Защото в региона и питомните прасета доста наподобяват дивите - по-дребни са, шарени или черни дългокосмести и по цял ден хрупат жълъди в гората. Прибират ги чак вечер.

Всъщност безценните качества на тези шопари стават ясни след посещение в кланицата на Шкорпиловци. Там ще си купите свински пържоли, върху които ще ви е трудно да откриете каквато и да е сланина. Селският магазин за месо е едно от местата, които са от изключителна важност за безгрижната лятна почивка на това кътче. Вечер в гората или на морския бряг светват безброй огньове, звучат песни и китари, пекат се мръвки.

Ако търсите каквито и да е било класически курортни забавления от типа на блъскащи колички, стрелбища, миниголф, надуваеми пързалки и т. н. по-добре минете с мръсна газ покрай Шкорпиловци. Тук няма такива неща. Точно заради липсата на подобни забавления децата си играят с други деца и то на игри, с които и вие сте се забавлявали като малки. Криеница, сляпа баба или лов на бръмбари и гущери в гората! Бъдете сигурни - малчуганите ще си изкарат повече от добре, а освен това ще завържат и нови приятелства.

И порасналите деца има какво да правят. На плажа има сърф и кайт училище, където цените са горе-долу наполовина в сравнение с другите оферти по Черноморието. Няколкодневното обучение струва 130 лева на човек.

Има и куп хубави кръчмета по плажа, където цените също са замръзнали във времето на социализма. Менюто всеки ден е различно и зависи основно от това какво са успели да извадят местните рибари от морето.

Всъщност, ако обичате поне малко риболова, въдицата е абсолютно задължителна за почивката в Шкорпиловци. Такъмите и стръвта се купуват на място, но стават доста дефицитни, ако е тръгнала иларията. Изобщо в добра година можете спокойно да изхранвате фамилията с вкусни рибоци дори и да не сте вещ в занаята.

Другата необходима вещ са очилата за вода. Някъде на около 20-30 метра от брега на централния плаж на Шкорпиловци започва внушителен подводен риф, в който може да видите твари, за които едва ли предполагате, че живеят в Черно море. А, носете си и поне едно тесте карти за игра.

Преди да отидете на Шкорпиловци, трябва да имате предвид няколко важни неща. Първо - по-весело е, ако сте с компания. Второ - вие или приятелите ви е добре да имате кола, тъй като разстоянията са големи. И трето - жена ви трябва да не е “мрънкало”. Защото там ще се докоснете до дивата природа - има комари, гущери, а нощем на покрива на бунгалото сънливци играят пинг-понг.