Тази година държавата дава 10 млн. лв. за археологически разкопки по морето, по проекта "Виа Понтика". Проучванията ще обхванат и Северното Черноморие, а целта е още това лято обектите да бъдат включени в нови туристически маршрути.

Разчетите на министър Дянков сочат, че 20 на сто от ръста на туристи се дължи на сензационните открития на археолозите, съобщи bTV.

В разгара на зимата вече се мисли за новите атракции на туристите по морето и за приходите, които съответно те ще донесат. Парите за амбициозния проект „Виа Понтика", на който се разчита да направи туризма целогодишен, са увеличени с около 1.5 млн. лв.

По-голямата част от средствата отново са за Южното Черноморие. Там започнатите вече обекти ще бъдат продължени и консервирани, така че да станат достъпни още това лято.

Нови три обекта ще бъдат включени на юг, но акцентът ще е Северното Черноморие, където има над 10 предложения от археолозите за разкопки във Варна, Бяла и Добрич. Днес те ще бъдат окончателно уточнени, като по-интересни са римските терми във Варна, втора крепостна стена на Калиакра и античната крепост в Шкорпиловци.

Любимец обаче си остава Созопол, който тази година ще бъде спонсориран с нови над 2 млн. лв. за разкопки. Втора година археологическата дейност в центъра на града не спира.

Доскорошната градинка с незаконни заведения се превърна в един от най-големите археологически обекти в Стария град. Разкритията изненадват и самите археолози, които могат да се похвалят с мощи на светец, два вампира, крепостна стена с вход, манастирски комплекс и дори металургичен център с пещи.

Най-новата находка е от преди ден - оловен печат за документи, датиращ от Х век. Парите, които държавата налива в този декар и половина обект, служат и за консервация на разкопките и благоустрояване на района.

Предвижда се градът да стане вторият архитектурен резерват по морето, след Несебър, с план за управление. А това означава, че за да печелят от атракциите, за жителите му ще има ограничения. Те трябва да се съобразяват и в облика на къщите, и даже в маниера, по който живеят и всичко останало.

„Не, че ще се събарят къщи, те са законни и проблеми с това няма, но да се потърсят методи и начини, по които тези сгради да придобият един вид, който да бъде в съответствие със старинната архитектура в града”, обясни арх. Николай Толешков - автор на плана.

Именно, за да станат курортите по морето атрактивни и през зимата, правителството разширява програмата „Виа Понтика". „По наши изчисления вече някъде около 20% от туристите, от увеличението на туристите, защото има увеличение в цялото Южно Черноморие, са дошли специфично заради проектите около Виа Понтика”, заяви Симеон Дянков.

Разкопките ще бъдат включени в нови маршрути, които ще се рекламират и на туроператори от Индия, Китай и Япония.