Къпането в морето на Централния плаж на Лозенец е забранено, съобщиха вчера от Министерството на здравеопазването. След вземане на две последователни проби от водата е установено наличие на бактерии като ешерихия коли над допустимите стойности.

„Това означава, че в морето се вливат фекални води, т.е. има риск не само от чревни инфекции, но и от хепатит А и дизентерия“, посочи пред „Труд“ д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. Принципно солената вода не е подходяща среда за развитието на бактерии, но факт е, че те са открити.

Лозенец в момента гъмжи от туристи, предимно български. Доста от тях се оплаквали от стомашно разстройство, гадене и повръщане. Не е ясно дали неразположенията са предизвикани от морската вода, но експерти на РЗИ призовават почиващите да стоят далеч от вълните.

„От сутринта при мен идват хотелиери. Всички са притеснени заради забраната за къпане. Това е неприятно за туризма ни, защото сме в пика на сезона и имаме много гости", каза пред „Труд“ кметицата на Лозенец Мария Василева. Според нея един от проблемите е пречиствателната станция, която е с малък капацитет. "Тя е отпреди 30 г. и е възможно проблемът да идва оттам", каза Василева.

"Здравето на хората ни е най-важно, затова излязохме със заповед за затваряне на плажа", обясни д- р Георги Паздеров, шеф на РЗИ-Бургас. Проверката била разпоредена лично от областния управител Вълчо Чолаков, след като при него завалели жалби, че водата в Лозенец е мръсна и има много заболели.

Мярката за къпането забранено е временна - докато се установи подобряване на микробиологичните показатели. Според анализите на водите за къпане у нас, направени от МЗ, водата край останалите плажове и водоеми в областите Бургас, Варна, Добрич и Разград е отлична. С оценка „добра“ са водите край Офицерския и Попския плаж.