Ако още не сте планирали отпуската си, ние можем да ви помогнем – ако не финансово, то поне с дестинацията. Шест недели подред ще ви представим най-привлекателните туристически обекти в шестте региона на страната. Започваме със Северозападния, където определено има какво да се види.

Пещера "Леденика"

Това е една от най-красивите пещери у нас. Намира се в близост до Враца. Наречена е Леденика заради ниската й температура във вътрешността – около 8 градуса, както и заради красивите ледени форми, които се образуват в залите й през зимата. Пещерата има десет зали, като в най-голямата – Концертната, се провеждат концерти заради невероятната й акустика.

Крепост "Баба Вида"

Това е единствената изцяло запазена крепост в България. Служела е за защита на град Видин почти през цялото Средновековие. Построена е през 10 век на един завой на Дунав, от където се открива красива гледка към реката и съседния бряг. Днес тя разполага с двор с площ над 5 декара и се състои от 2 основни стени и 4 кули.

Манастир „Свети Иван Пусти“

Уникалният скален манастир край Враца, всъщност, се казва „Свети Иван Рилски“, но е наречен „Свети Иван Пусти“ заради постницата, където са живели свещеници и монаси. Манастирът е създаден през 1540 година, като има археологически доказателства, че мястото е считано за свещено още от траките. Една от най-характерните му забележителности е запазена ниша, която прилича на женска утроба - символ на тракийската богиня на плодородието Бендида.

Пещера "Магурата"

Това е една от най-големите български пещери – общата дължина на галериите й е близо 2.5 км. Намира се в близост до Белоградчик. За нея са характерни уникалните пещерни рисунки от няколко исторически епохи. В една от галериите й се произвежда пенливо вино, което наподобява шампанско.

Белоградчишки скали

Това е една от най-известните български природни забележителности в световен мащаб. Белоградчишките скали, разположени в близост до едноименния град, са скални фигури с височина до 200 м. Целият скален комплекс е разположен на 30-километрова ивица и се състои от три скални групи.

Национален музей-параход „Радецки“

Австрийският параход Радецки е построен през 1851 г. във корабостроителница в Будапеща. През месец май на 1876 г. Христо Ботев и неговите четници се качват от Гюргево на кораба,
извършващ редовен рейс по Дунав. На следващия ден те го завладяват и принуждават капитана да ги свали на българския бряг до Козлодуй, за да се включат в Априлското въстание. Параходът е използван до 1918 г., а през 1924 г. е бракуван и унищожен. В началото на 1960-те в България се заражда инициатива за възстановяването му — събирани са доброволни дарения и през 1966 г. е построено точно копие на кораба. Днес той е музей, разположен на козлодуйския бряг.

Троянски манастир „Успение Благородично“

Това е третият по големина манастир у нас, разположен на брега на река Осъм, в близост до Троян. Основан е около 1600 година. Стенописите в църквата, разположена в двора на манастира, са дело на Захарий Зограф.

Пещера "Съева дупка"

Считана за една от най-красивите пещери в България, Съева дупка се намира в близост до Тетевен. Смята се, че е на около 3 млн. години. Във вътрешността й тече река, най-големият й сталактит е с обиколка от 60 метра. Уникална е със своите цветове — зелен, кафяв и бял.

Къкринско ханче

Намира се в близост до Ловеч и е известно с това, че в него турските заптиета са открили и заловили Васил Левски. През 19 век пожар унищожава сградата, която е възстановена през 1931 г. и превърната в музей. През 1997 г. от природна стихия е съборен и последният свидетел на залавянето на Апостола – вековен бряст. Дървото е консервирано и изправено.

Панорама „Плевенска епопея“

Панорамата, разположена в близост до Плевен, е музей, построен в чест на 100-годишнината от Освобождението на града. Сградата е построена така, че да изглежда повдигната върху четири щика, които олицетворяват силата на оръжието, донесло свободата. Целта на експозицията е да пренесе посетителя в далечната 1877 г. , когато се е водела битката за Плевен. В метална капсула, зазидана под плочата, плевенчани са направили своя завет към бъдещите поколения със заръка да се отвори през 2077 г. по случай 200 години от епопеята при Плевен.

Снимки: Уикипедия