Броят на посетителите на Париж би трябвало да се възстанови бързо след смъртоносните терористични атаки от миналия месец, но дестинации като Тунис и Египет може да отчетат по-постоянен спад в търсенето, тъй като туристите се пренасочват към места, които смятат за по-безопасни, твърдят експерти от туристическата индустрия.

Терористичните атаки в Париж от 13 ноември, при които загинаха 130 души, последвани седмица по-късно от стрелба в луксозен хотел в Мали, намалиха търсенето в туристическата индустрия и обезцениха акциите на компаниите от бранша - от авиокомпании до хотели.

Търсенето на туристически услуги обаче процъфтява тази година благодарение на ниските цени на петрола и подобряващото се състояние на икономиките и хората е малко вероятно да започнат изцяло да отменят плановете си за пътувания.

Световният съвет за туризъм и пътувания (WTTC) прогнозира, че секторът ще отчете 3.5% ръст през тази година, което е с 1% повече от световната икономика.

"Нашите данни показват, че хората не спират да пътуват, а по-скоро сменят дестинациите," казва президентът на WTTC Дейвид Скаусил пред Reuters.

Голяма дестинация като Париж би трябвало да преживее само краткотраен спад в броя на туристите, преди да се възстанови бързо, според него.

Френската верига хотели AccorHotels усеща "реално икономическо влияние" от атаките в Париж, отчитайки по-малко резервации в последния момент за втората половина на декември. Компанията смята, че ефектът вероятно ще трае три или четири месеца.

При авиокомпаниите скандинавският превозвач SAS обяви, че отчита спад в броя на пътуващите до Париж и Брюксел, но въздушният трафик вече се нормализира. Същото казват и от Ryanair.

Според нискотарифното подразделение на Air France-KLM - Transavia, Париж би трябвало да се възстанови бързо като дестинация, защото хората летят до града не само за почивка, но и по-работа, а и за да посетят приятели.

Други отбелязват, че туристите бързо са се завърнали в Лондон и Мадрид след атентатите в двата града през миналото десетилетие.

В доклада за туризма в световен мащаб на ITB, изготвен точно преди атаките в Париж, се отбелязва, че вече има тенденция на насочване на туристите към места, които считат за "по-безопасни".

Някога популярни дестинации като Египет и Тунис, които тази година бяха обект на редица нападения, между които и взривяването на руския пътнически самолет и стрелбата в крайбрежен курорт, може да не се възстановят бързо.

"Ако бомбите избухват една след друга, тогава туристите ще гласуват с краката си и просто ще стоят надалече от тези места," казва Мартин Бък от ITB.

Турция също е сред дестинациите, които отчитат спад в търсенето от страна на туристите от Западна Европа поради опасения за сигурността там.

Притокът на туристи от Русия компенсираше този спад, но той изглежда ще секне на фона на напрежението между страната и Турция след свалянето на руския изтребител. В началото на седмицата Русия одобри санкции срещу Турция, в това число забрана за чартърни полети.

От британския туроператор Thomas Cook обявиха миналата седмица, че случилото се в Египет и Тунис е довело до повече резервации за Канарските острови и за дълги пътувания до Северна Америка, Мексико и Кабо Верде.

На фона на предстоящия празничен сезон друга дестинация, която може да извлече полза от спокойствието си, е Лапландия, според финландския летищен оператор Finavia.

Компанията очаква летищата й в Северна Финландия да бъдат по-натоварени тази Коледа, след като отчита ръст в броя на чартърните полети.

"Популярността на Лапландия като безопасна дестинация може също така да е нараснала на фона на случилото се напоследък," казва директорът на Finavia Джони Сунделин.