Банята на султан Амир Ахмед в Кашан, Иран, е обществена баня от 16-и век, построена по времето на империята Сафавиди, която владее Иран, заедно с части от Турция и Грузия, от 16-и до 18-и век.

Характеризираща се със сводести тавани, изискани мозайки и картини, тази прекрасна структура е една от най-красивите и най-добре запазени исторически бани в Иран днес.

Обявена за част от културното наследство на страната през 1956 г., банята е кръстена на султан Амир Ахмед, чийто мавзолей се намира наблизо, макар че малко се знае за него.

Сградата има формата на голяма осмоъгълна зала с осмоъгълен басейн в средата, заобиколен от осем колони, разделящи неговата външна зона за сядане.

Това не е основната зона за къпане обаче, а по-скоро място, на което къпещите отпочиват и общуват помежду си. От древни времена баните играят важна роля в социалния живот на иранците. Те са предназначени не само за хигиена, но и за отпускане, събиране с приятели на разговор и размяна на клюки.

Банята на султан Амир Ахмед съдържа множество частни горещи вани. В интериора й преобладават тюркоазът и златото, както и невероятни мозайки.

Покривът й се състои от множество куполи, които съдържат „изпъкнали очила“, за да се осигури достатъчно осветление в банята, докато тя е защитена от външни погледи.

Феноменът на обществените бани не съществува в Иран в доислямския период. След като населението приема тази религия, този тип къпане се превръща в неразделна част от живота. В цялата страна са разположени хиляди бани.

Тяхната популярност намалява в последно време, тъй като в повечето съвременни домове вече има душове и вани. Няколкото обществени бани в Иран днес привличат предимно работници и туристи.

Снимки: amusingplanet.com