Къде отиват всички граждани през уикенда? Отговорът на този въпрос е един от години – на село. Само че днес той има съвсем различно значение. Ако преди, примерно, десет години това е означавало селскостопански труд, то в днешно време значи почивка.

Ваканция на село. В стара къща, която мирише на сладко от ягоди и прани черги. За аларма използват петел, а като бонус можете да нахраните кокошките. Тихо място сред природата и най-важното – далеч от града. С други думи – селски туризъм.

Къде можем да го практикуваме у нас?

На-близката дестинация до София в посока Самоков е Говедарци. Селцето е разположено непосредствено преди национален парк Рила, по поречието на река Черни Искър. През зимата предлага над 25 см снежна покривка и близост до пистите на Мальовица. Средната температура на въздуха през юли е 25 градуса, така че това е най-подходящото място да избягате от жегата.

Освен че ще отседнете в стара българска къща, можете да ловите балканска пъстърва в близката река, да се изкачите до Седемте рилски езера или да помогнете в отглеждането на прочутите самоковски картофи.

Родното място на Орфей. Това е смолянското село Гела. Населеното място се прочу през 2004 г., когато кметицата и жителите му не допускаха английски туристи в селото. Причината - по-рано британското посолство отказа да издаде визи за Великобритания на членовете на местния фолклорен ансамбъл. В крайна сметка, певците и музикантите заминаха за Уелс, където спечелиха няколко награди. Гела привлича хиляди посетители на Националното надсвирване с гайди, което се провежда ежегодно в селото.

Отново с музика е известно и съседното Широка лъка. Тук са се родили много родопски песни, съпроводени от каба гайда. Известното със автентичните си родопски къщи селище е обявено за архитектурен и фолклорен резерват.

В Тетевенския Балкан, на двата бряга на река Вит, се намира Рибарица. Селото е най-дългото в България и една от най-известните дестинации за селски туризъм у нас. Ако решите да почивате там, непременно трябва да посетите Кървавото кладенче, в което е измита отсечената от турците глава на Георги Бенковски. Можете да се разходите и из природния резерват Царичина.

За любителите на Троянския Балкан най-подходящото място безспорно е Шипково. Известно с топлия си минерален извор, селото разполага с множество възможности и за спа туризъм. Жителите му активно се занимават с грънчарство, така че можете да имате шанса сами да изработите произведение на изкуството.

Близо до Троян се намира и Орешак. Разположено на двата бряга на река Черни Осъм, това е единственото място в България, където майстори от цялата страна показват своите съвременни творби на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата. Не можем да не споменем близостта и на един от най-големите и прочути манастири у нас – Троянския. Един от най-атрактивните празници в селото е Празникът на Сливата и Сливовата ракия, който се провежда ежегодно в края на септември.

Ако искате да отседнете в запазена стара българска къща, то тогава можете да посетите благоевградското село Лещен. Заради автентичния вид на селото то често е терен на снимки на филми и клипове. Тук възможностите са много – риболов, екскурзия до Роженския манастир или да сготвите сами храната си в старата механа на къщата, която сте избрали.

Не на последно място ще споменем и Арбанаси. Архитектурният резерват е разположен в подножието на Царевец, само на няколко километра от старата българска столица Велико Търново. Уникален със своята архитектура и история, той предлага атмосферата на историческото минало.

Това далеч не са всичките възможни дестинации за селски туризъм у нас. Но която и дестинация да изберете, комбинацията от спокойствие, чист въздух и здрав селски дух гарантират пълната ви почивка.

Вижте още:

Културният туризъм у нас

Кои са най-популярните спа дестинации у нас?

Снимка: БГНЕС