Ако обърнете внимание, може да забележите, че в природата по-често се срещат кръгообразни форми. Такава е формата на дъждовната капка, на някои плодове, на яйцата, молекулите, атомите, самите планети... При животните също се среща преди всичко кръгообразната форма. Човекът, както знаете, умее да създава изобретения, които копират природата. Тогава защо сградите са правоъгълни?

Мистерията разкрива експертът Игор Пастухов.

Първите жилище са имали овални форми. В някои региони са се съхранили и досега. Например юртите на тюркските племена, шатрите при източните народи. Тези жилища имат две общи черти. Първо - почти всички са преносими. Второ - те са характерни за пустинни местност – там, където прегради за ветровете няма. А в такива райони е особенно важно това, че аеродинамиката на кръгообразните къщи позволява на ветровете да се вият без препятствия.

Тази къща от 26 квадрата е по-луксозна, отколкото предполагатеМалкият размер не означава, че са правени компромиси с лукса

Кога именно хората са започнали да строят правоъгълни жилища, не е известно. Ясно е едно: това е станало, когато са започнали да водят уседнал начин на живот. Ето няколко причини:

Първо – икономия на място. Правоъгълните къщи по-лесно се устройват и поделят на стаи. Следователно предлагат максимално използване на площта.

Второ – тази причина е свързана с въздушните течения. От гледна точка на аеродинамиката, паралелепипедите, т.е. правоъгълниците в обем, се отнасят към лошо обтекаемите обекти. Когато въздушните маси се извият около сградата, те могат да създават области, в които въздушният поток се завърта.

Т.е. налице е една хитрост. При обтекаемите къщи-паралелепипеди вятърът се „блъска“ в ъглите, а на страничните стени и зад жилището отслабва. При кръгообразните къщи вятърът се ускорява по стените. Получава се така, че вътре в жилището е топло, а хората, които са на улицата, са брулени от свиреп вятър.

Оттук е логично да оценим като важна формата на къщата или сградата, която ни е съседна. Стоящите близко една до друга високи къщи-паралелепипеди създават такива каньони, в които скоростта на вятъре се увеличава двойно, което понякога води до печални последствия - ураганни ветрове и пориви.

Експертът допълва, че когато се разглежда терена около една сграда, е желателно да се обърне внимание на целия микрорайон. Само така може да се предрече какво ще е влиянието на появата на една или друга постройка, дали ще има поривист вятър на детската площадка или на паркинга.