Канадският премиер Джъстин Трюдо предлага двугодишна забрана за някои чужденци да купуват жилища в страната, предава BBC.

Достъпността на жилищата в северноамериканската държава е една от най-ниските в света.

Цените на имотите скочиха с повече от 20% на годишна база, в резултат на което средностатистическото жилище в Канада вече струва 817 000 канадски долара, което прави около 650 000 щатски долара. Сумата е около девет пъти по-голяма от средния годишен доход на домакинството.

Представители на индустрията обаче смятат, че не е ясно дали забраната за чуждестранните купувачи ще реши проблема.

Данните за покупките от на канадски имоти от чужденци са ограничени, но изследванията показват, че те представляват малка част от пазара.

Проблемите се влошиха след избухването на пандемията през 2020 г., когато лихвените проценти в Канада (а и на други места по света) бяха намалени, за да се стимулира икономиката. Мярката понижи и разходите по обслужването на ипотечните заеми, засилвайки търсенето на имоти.

Поскъпването на жилищата се наблюдава на много пазари по света, но в Канада разликата между между цените и доходите е едина от най-високите, по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Дори и милионерите вече трудно намират имоти в МаямиПазарът на имоти в Маями днес е прекалено скъп, дори и за богатите клиенти на имотната агенция Compass Florida


Джъстин Трюдо обеща да се справи с проблема с достъпността на жилищата по време на предизборната си кампания миналата година.

В допълнение към временната забрана за чуждестранни купувачи, бюджетното предложение, което правителството му представи в четвъртък, заделя милиарди долари за стимулиране на ново строителство и предлага нови програми, като спестовна сметка без данъци за семействата, които купуват жилище за първи път.

Предложената забрана за чуждестранни купувачи няма да важи за постоянно пребиваващите в страната, за чуждестранните студенти и работници, както и за хората, които купуват основно жилище.

Междувременно, в някои части на Канада вече бяха приложени извънредни данъчни мерки срещу чуждестранните купувачи, както и тези от други градове.

В Онтарио, например, провинциалният премиер Дъг Форд наскоро обяви планове за повишаване на съществуващия данък върху имотите на чуждестранните купувачи от 15% на 20% и разширяването му отвъд Торонто, така че да обхване цялата провинция.

Чуждестранните покупки може и да не са основният двигател на проблемите с достъпността, но облагането им с допълнителни данъци носи приходи, които могат да бъдат пренасочени за справяне с подобни проблеми, коментира пред BBC директорът на консултантската компания Focus Consulting Стив Померой.

Нова Зеландия въведе подобна мярка за забрана на чуждестранни купувачи през 2018 г.

„Това е добра политика от гледна точна на имиджа, защото е лесно да се обвинява жертва, от която никой не се интересува. Не мисля, че ще има голямо влияние върху пазара“, казва още Померой.

Той очаква поскъпването на имотите да се забави през следващите месеци, тъй като централната банка започва да повишава лихвените проценти. Канадският жилищен пазар е особено податлив на подобни ходове, тъй като много купувачи разчитат на петгодишни ипотеки, а не на дългосрочни жилищни заеми, които са обичайни в САЩ и Обединеното кралство.

Но по-високите лихвени проценти ще направят имотите още по-малко достъпни за бъдещите купувачи, които се опитват да пробият на пазара, предупреждава експертът.