Софийски градски съд (СГС) призна бившия изпълнителен директор на ДФ "Земеделие" Асен Друмев за виновен, че е сключил сделки, с които е ощетил фонда, както и че е злоупотребил със средства по програма САПАРД.

Съдът постанови 4 години лишаване от свобода.

По делото бяха изслушани пледоариите, в които прокуратурата поиска наказание над средния размер, предвидено в Наказателния кодекс, което е от 3 до 10 години лишаване от свобода. От своя страна защитата на подсъдимия поиска оправдателна присъда.

Друмев бе привлечен като обвиняем за злоупотреби със средства по програма САПАРД, свързани с изпълнение на проект с бенефициент „Памексвин" ООД. Обвиненията бяха за това, че в качеството му на длъжностно лице - изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие", за периода 2004 - 2007 г., е нанесъл вреди на държвата в размер на 618 441,04 лв.

На 15 март председателят на Софийски градски съд обяви, че присъдата срещу Асен Друмев е произнесена. Присъдата беше обявена три дни по-рано, каза пред журналисти адвокатът на Друмев Ина Лулчева, цитирана от „Фокус". По думите на адвоката проектите, по които се смята, че е имало злоупотреби, са одитирани от Европейската комисия, която е приела, че няма нередности по тези тях и е възстановила 4 млн. евро от фондовете на ЕС на България.

„Явно някой иска да върнем пари, които не дължим", каза Лулчева. Според нея нито държавата, нито Европейският съюз са ощетени, защото съюзът е приел, че проектите, които са одитирани, са изпълнени. „Защо наказанието е четири години, ако той действително е злоупотребил 42 млн. Наказанието не може да бъде близко до минимума.

Ако наистина е виновен за това, за което го осъждат, наказанието би следвало да бъде значително по-голямо", каза тя. По думите й като последствие от тази присъда страната ни в рамките на две години от влизане на присъдата в сила ще трябва да върне парите на ЕС. Ние губим заради нечии поръчки или каприз, коментира още тя.

Асен Друмев на свой ред каза, че пледоариите на защитата са били много ясни, категорично и добре формулирани, но съдът не ги е взел пред вид.

Миналата година Асен Друмев получи 3 години условна присъда по друго обвинение - за сключването на три неизгодни договора за наем на офиси на разплащателната агенция в Пловдив, Разград и Силистра.

Удовлетворен съм, че най-накрая усилията на органите на досъдебното производство, включително на полицията и прокуратурата дадоха резултат, каза прокурорът.

Източник: БГНЕС