От днес в Кюстендилско започва кампанията по черешобера и се отварят първите пунктове за изкупуване на плодовете. Тази година за охраната на плода се вземат нечувани мерки, за да не се повторят инцидентите от миналата година, при които роми нападнаха и убиха охранител.

Тази година няма да позволим да се лее кръв под черешите, категорични са общинарите от Кюстендил. Полицаи, жандармеристи и пазачи от Общинска охрана денонощно ще дежурят по масивите. Ще се включи и Гранична полиция, която е снабдена с апаратура за нощно виждане.

"Повече от 25 полицаи са включени, заедно с общинска охрана - над 90 човека. Три контролно-пропускателни пункта ще следят за преминаването на хора, товарни и леки автомобили. Като включим към това кметовете и кметските наместници - стават над 200 души по охраната," пресмята кметът на Кюстендил Петър Паунов.

За да стигнат до градините си, собствениците трябва да представят служебни бележки, а след 20 часа няма да се позволява движение в масивите. Стопаните са се напатили и затова са решили да събират и те по лев-два за допълнителна охрана. От общината обявиха, че за всеки събран от селяните лев кметството ще даде още толкова.

От тази година и борсите за изкупуване на череши ще бъдат лицензирани. За да има ред, кметът на Кюстендил е разпоредил в града да има само 7 борси за изкупуване на плодовете. А в селата продукцията ще се предава само на едно място. На борсите охранители ще записват личните данни на човека, който предава плода, количеството и цената.

Кампанията ще се следи и от Агенцията по приходите за фактуриране и осчетоводяване. 8 млн. лева са очакваните доходи от черешите. 800 хил. трябва да влязат в хазната като платени данъци.

Източник: БНТ