Наплив на чужденци, търсещи българска земя за отглеждането на енергийни култури беляза пазара на ниви през изминалата година. Това стана известно от годишния доклад за отражението на ЕС върху земеделието ни, представен от заместник-министъра на земеделието и продоволствието Бюрхан Абазов днес в Европейската академия в Берлин. Това стана непосредствено преди официалното откриване на международното изложение "Зелена седмица 2008" в германската столица.

Чуждите инвеститори се интересували от пустеещите земеделски земи, главно в Дунавската равнина. Последният подобен пример е швейцарска компания, която имала завод за биоетанол в Румъния, но търсела нови площи за засяване, каза Абазов. В момента мениджърите на фирмата преговарят с българските земеделци и с администрацията ни аренда или за директно закупуване на земи.

Абазов припомни обаче, че чужденци могат да купуват земеделска земя у нас само, ако са регистрирани като фирми по българското законодателство. Той припомни още, че солидно субсидираните от Брюксел енергокултури са довели до чувствителното поскъпване на слънчогледа през 2007 година.

Ниви вече се търсели и за инсталиране на панели за производство на енергия от слънцето. Вече има два-три големи проекта в Южна България. Интересът ще се засилва, защото по закон Националната електрическа компания е длъжна да изкупува алтернативната енергия по 12 стотинки за киловат/час, коментира Бюрхан Абазов.

Междувременно на срещата в Европейската академия днес германски фермери останаха смаяни от ниската цена на земеделската земя у нас, която средно се движи около 235 лв. за декар.