Проблеми с арендатори, неясно регламентирана рента и нужда от средства за развитие на друг бизнес – това са част от мотивите за продажба на земеделска земя, особено за по-младите собственици и наследници.

Най-често средствата се ползват за покриване на разходи за лечение, за заминаване в чужбина, за покупка на друг имот. Но сделките с ниви, особено по-малки парцели, се превръщат в добра алтернатива и за финансиране на нови бизнес начинания вместо тегленето на кредити. Това разказаха от компанията за купуване и наемане на земя Агрион.

Освен че сделката се реализира бързо, реално собственикът не се ангажира с плащането на лихва, не се начисляват и други такси и комисионни, характерни за традиционното кредитиране. Освен това няма ограничения, свързани с целта на получените средства, както е при кредита и документалното доказване на доходите на кредитоискателя.

„Нашите клиенти попадат на некоректни арендатори, наплашени са от псевдопосредници, а малките неокрупнени имоти носят все по-ниска доходност. Така най-логичният вариант е да продадат сега”, коментираха експертите.

Оказва се, че не са малко случаите, в които няма подписан договор, а само устна договорка с арендатора за стопанисването на имота, а често рентата се плаща в произведена продукция или с голямо закъснение. Това също обезкуражава собствениците да управляват активно земята, посочиха от Агрион.

Друга основна характеристика на пазара е силната раздробеност на земята. По-малко от половината собственици притежават земя, която е изцяло окрупнена. При всеки трети тя е частично или напълно раздробена на малки части.

Освен това колкото по-малка е собствеността, толкова по-често тя е раздробена. Това затруднява извършването на модерно и високотехнологично земеделие. Данните им за пазара показват, че доходността на малките, неокрупнени парцели ще намалява.