Пазарът на земеделска земя в страната през 2008 г. бе изключително динамичен и наситен с интересни събития.

Движението в цената на земята бе много интересно, като само за първите 5-6 месеца тя се повиши с 40-50% в някои региони, което, според Георги Георгиев, председател на БАСЗЗ, „бе един необоснован бум, чисто спекулативен".

Именно поради това силно повишение през първите месеци на годината, както и породеното в последствие отдръпване на инвеститорите и особено на спекулантите, станахме свидетели на връщане от нивата от февруари-март.

Съдействие за тази негативна тенденция оказа и световната финансова криза, особено силно изразила се през второто полугодие на настоящата година и довела до отлив на инвестиции.

В крайна сметка, цената на земята се очаква да приключи годината с повишение от 15-20%, като много анализатори изразяват мнението, че това повишение може да е тенденция и за следващите няклоко години. Поскъпването на земята най-вероятно ще е идентично с това от миналата година, когато средната цена се повиши с 17%.

Цената на земеделската земя у нас е най-ниска в Европа, но това, според пазарните наблюдатели, си има своето обяснение. „Реалната цена на земята трябва да бъде обвързана с доходността", според Радослав Манолов, изпълнителен директор на Адванс Терафонд АДСИЦ.

Все повече се забелязва подобна тенденция земята да се свързва със земеделието. Расте цената там, където тя се обработва, плащат се ренти. Това повишава стойността й.

Според Манолов в края на миналата и началото на настоящата година цената на земята е достигнала 400-450 лв./дка, докато реалната цена за момента е 250 лв./дка.

Като един от най-големите проблеми пред земеделските собственици почти през цялата година се сочеше раздробеността на земята, като те призоваваха за провеждането на комасация.

Развитието на съвременното земеделие изисква големи парцели от порядъка на 20-50 хил. декара. В момента се прави временна комасация на ниво собственост, но тя не носи сигурност в самите производители и това е сериозен проблем.

Според Светослав Бачев, ръководител в Winslow Agro Fund - близо 7 млн. имота са раздробени в страната, а средният им размер е около 5 декара. Общо 50 млн. декара е използваната земеделска площ в България. Като частично решение Бачев сочи уедряване на земята чрез обединението на съседни имоти, от които собствениците да имат идеални части.

По този начин обработването на парцелите става по-ефективно, стойността на дребните имоти автоматично се покачва и те могат да се отдават под аренда при по-добри условия. А това, в крайна сметка, повишава печалбата от тях.

„Инвестициите в земеделски земи остават атрактивна възможност, въпреки сътресенията на световните финансови пазари", смятат участниците в третата конференция „Инвестиции в земеделски земи 2008 - нови механизми за комасация".

На каква цена ще се търгува земеделската земя през следващата година? С този въпрос се обърнахме към двете най-големи акционерни дружества със специална цел, инвестиращи в земя - Адванс Терафонд АДСИЦ и Елана Фонд за Земеделска Земя АДСИЦ.

Радослав Манолов, изпълнителен директор на Адванс Терафонд, смята, че цената на земята ще варира от 250 до 300 лв./дка.

От своя страна, Веселин Петров, изпълнителен директор на Елана Пропърти Мениджмънт, заяви, че в края на 2009 г. земята ще е с 10-15% по-скъпа, отколкото в началото на годината, като ще се търгува в широки диапазони от 300 до 500 лв./дка, в зависимост от големината на парцела, местонахождението и рентата.

Към момента Адванс Терафонд притежава 259 хил. дка земеделска земя и 138 дка градска земя.

Около 90% от закупената земеделска земя се намира основно в 3 от 6-те района на планиране - Североизточен, Северен централен и Северозападен в 20 от 28-те области на България. Средната цена на 1 декар земя с всички включени разходи е 235 лв.

Портфейлът на Елана Фонд за Земеделска Земя включва 293 хил. дка земя, придобите на средна цена от 219 лв./дка.

Вижте още:

Видео интервю с Радослав Манолов

Видео интервю с Веселин Петров