Китай предупреди днес партньорите си от Световната търговска организация (СТА), че няма да отвори пазара си за три важни земеделски продукта и така предизвиква гнева на редица други развиващи се страни, информира дипломатически източник, цитиран от АФП.

На седмия ден от преговорите в Женева за либерализиране на световната търговия китайските представители предупредиха, че възнамеряват да защитят производството си на ориз, памук и захар и за тези продукти те няма да намалят вносните мита, допълни същият източник, пожелал анонимност.

Новината предизвика силно негодувание сред представителите на редица развиващи се страни, които зависят от ограничен брой износни продукти.

Става дума най-вече за Тайланд, който изнася предимно ориз, и африканските страни, чийто традиционен експорт е памукът. Позицията на Китай създава проблеми и за Бразилия, която изнася захар, и за Индия, която разчита на валутните приходи от памук.

"Китай стана съществен проблем. Тази страна се отказа от много свои ангажименти", коментира дипломатът, пожелал анонимност.

Проектът за споразумение на генералния директор на СТО Паскал Лами, който постигна слаб пробив в петък, след седем години преговори по цикъла Доха, предвижда развиващите се страни да понижат митата си с минимум 36 процента за земеделския си
внос.

Според същия източник, цитиран от Франс прес, Китай е предупредил също, че няма да участва в никакви преговори по сектора промишлени продукти, което пък доведе до втвърдяване на позициите на Тайланд, Тайван, Уругвай и Парагвай.