Най-голямото понижение от три години в цената на пшеницата може да продължи на фона на растящите рекордни добиви в страните от Русия до Канада, което води до значително повишение на световните запаси.

Очаква се щатското министерство на земеделието да прогнозира ръст от 3.4% в запасите до 202.89 млн. метрични тона до юни.

Цената на пшеницата се понижи с 35% от 29-месечния й рекорд от 9.1675 долара за бушел през февруари.

Прогнозите на специалистите са, че през следващите 12 месеца можем да видим понижение от още 11% до 5.30 долара за бушел според анализатори от Credit Suisse Group AG.

Световните разходи за храни са се понижили с 9.1% по данни на ООН от рекордната си стойност през февруари. Това съдейства за овладяване на инфлацията в много страни, особено в развиващите се държави.

Цените на царевицата и соята също отбелязват спад, след като земеделците отговориха на рекордния им ръст с увеличаване на реколтите. Като цяло производството на пшеница, царевица и соя се очаква да се повиши с 3.4% до рекордните 1.8 млрд. тона през тази година. Това е с 32% повече в сравнение с преди десетилетие.

„Всяка страна, която е имала възможност да увеличи производството на пшеница или царевица, го е направила“, коментира Алекс Бос, мениджър на Macquarie Group Ltd. Налице са и още свободни земеделски площи, които могат да влязат в експлоатация при необходимост, допълва той пред Bloomberg.

Пшеницата е поевтиняла с 25% до 5.97 долара за бушел през тази година, като се насочва към най-голямото си годишно понижение от 2008 година. Тя е петата най-зле представяща се суровина в индекса, следящ суровините, след памука, какаото, захарта и никела.