Със скоростното развитие на технологиите нито една област от живота вече не е същата. Това се отнася и за земеделието. И особено за японските ферми.

Компанията Spread от Страната на изгряващото слънце обяви плановете си за създаването на първата в света изцяло роботозирана ферма, която ще започне да функционира в средата на 2017 г.

В момента в стопанството, което се намира в Камеока, Япония, се произвеждат 21 000 марули на ден, които се доставят на над 2000 супермаркети.

С новото автоматизирано разширение фермата ще бъде в състояние да произвежда до 50 000 марули на ден. Според собствениците й този брой в крайна сметка ще нарасне до 500 000 през следващите пет години.

Роботите ще се справят с всичко - от поливане на разсад до събиране на реколтата, съобщава Discovery News. Единственото нещо, което хората ще направят, е да засадят семената, но планът е в крайна сметка и тази дейност да бъде роботизирана.

Вижте още: Роботите вече вършат тези десет неща по-добре от нас

Това ще доведе до намаляване на разходите за труд, увеличаване на нивата на ефективност и намаляване на енергийните разходи.

Получената продукция от марули ще съдържа повече бета-каротин, което ще я направи по-здравословна. Според Wall Street Journal тя ще се продава в Япония на почти същата цена, както обикновената маруля, като се очаква дори да намалява стойността си.

Компанията планира да отвори роботизирани ферми и в други части на Япония, както и в чужбина. "Нашата не е да заменим човека, а да изработим система, в която хората и машините работят заедно. Искаме да генерираме интерес към земеделието , особено сред младите хора", посочват от Spread.

Ако имате проблеми с това да си представите как би изглеждал един робот земеделец, от компанията посочват, че те ще представляват нещо като транспортни ленти, снабдени с изработени по поръчка роботизирани ръце.