През последните три месеца земеделската земя в България е поскъпнала с 50%, предаде БНТ. Инвеститорският интерес по зимните и летните курорти отслабва и много пари се насочват към покупка на селскостопански парцели. Това е обяснението за резкия скок на цените, което дават специалисти в бранша.

Досега земеделските земи стояха някак настрани от истерията на цените на недвижимите имоти в големите градове. В последните месеци обаче стойността и на тези парцели изведнъж отскочи нагоре. Подобни колебания не са особено здравословни, предупреждават експерти.

Цените стават толкова примамливи, че много от фондовете, които притежават земя, се замислят дали да не продават. В момента най-скъпо се продава в Североизточна България – средно около 410 лева за декар. На Северозапад земята е най-евтина – около 270 лева за декар. В Югоизточния и Северния централен район средната стойност е 315 лева за декар. Стабилни са цените единствено в Добруджа, тъй като там отдавна земята се търгува скъпо.

Ако притежавате малък парцел, който не ви носи доходи, по-добре е да продавате, съветват специалистите. Ако имате много земя, събрана на едно място, по-добре изчакайте.

Прогнозата е, че в следващите десетина години земеделската земя ще поскъпва плавно с 10-20% годишно. По-осезаеми скокове може да повторят ситуацията край морето, където цените на парцелите падат, а хотелите масово се разпродават.

Снимка: БГНЕС/ЕРА