Сделките със земеделска земя през тази година вероятно ще бъдат между 125 и 130 хиляди. Тази прогноза, на база на опита през последните две години, направи пред “Труд” Борислав Петков, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. На този пазар вече има предвидимост, категоричен е Петков.

Оборотът ще надхвърли милион-милион и сто хиляди декара, като в прогнозата не влизат големите пакетни сделки. Този процес на активен пазар наблюдаваме вече от две години и може да се твърди, че е стабилен, защото има много вторични продажби с печалба, твърди Петков. Според него това е гаранция за потенциални инвеститори, които се оглеждат за земеделски терени у нас.

В последните две години повече от половината сделки с имоти в страната са за земеделска земя. Неотдавна бе обявена и най-голямата пакетна сделка.

Най-голямата сделка на пазара на земеделска земя в България предстои да бъде сключена.

На 3 септември акционерите на “Еларг Фонд за земеделска земя” АДСИЦ ще вземат решение за продажба на 179 855.27 дка на фирмата “Ромфарм Компани” ООД при цена от 500 лв. за декар. Общата стойност на сделката е 89 927 636.50 лв. Дружеството обяви ликвидация още преди няколко месеца.

Според експерти от бранша цената е напълно пазарна и отговаря на договорения пакет. Купувачът “Ромфарм” е фармацевтична компания, за която у нас се знае малко. Тя работи основно на външни пазари. Но участва активно на българския пазар на земеделска земя от няколко години. Според публикувани в печата данни досега притежава около 550 000 декара, натрупани през три свързани компании - “Ставен”, С.И.Г. и “Росагрофонд”, като повечето са отдадени под аренда или под наем.

С най-голям дял земя сред тях е сливенската “Ставен”, чийто собственик е Стайко Стайков. През тази фирма според наблюдатели на пазара минава и сделката за земята на “Еларг”. Така тя би се превърнала в най-големия собственик на земеделска земя у нас.

Запитан от “Труд”, Стайко Стайков се въздържа от коментар. Сделка още няма, засега има само намерения, каза единствено той.

Тази сделка показва доколко е сигурен българският пазар на земя, коментира шефът на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Борислав Петков.

“Еларг” е собственик на над 223 хил. дка земеделска земя. Останалите декари след сделката ще бъдат разпределени като обезщетение между негови акционери.

Досега сделка с подобни параметри и придобиване от един собственик беше сключена през април м.г., когато “София Франс ауто” купи “Агро Инвест Инженеринг” и така стана собственик на 31 000 дка земеделска земя и 49.96% от пивоварната “Ломско пиво”.

Сделката беше за 18.42 млн. лв. Ако от нея се приспадне стойността на дяловете в “Ломско пиво” (около 1.35 лв. по пазарни цени), декарът земя излизаше около 550 лв.

“Еларг Фонд за земеделска земя” е най-старият АДСИЦ в България. Дружеството, което в началото се наричаше “Елана Фонд за земеделска земя”, беше създадено през април 2005 г. През следващите две години на пазара излязоха десетки нови дружества. В момента на Българската фондова борса се търгуват акциите на 24 такива компании. Съвкупно те притежават около 1 млн. дка земеделска земя. Още от миналата година големите фондове започнаха да се освобождават от натрупаната земя.

През последните години успяха да окрупнят дребните парцели и получават добра доходност от инвестициите си.

През миналата година например “Адванс Терафонд” продаде на различни купувачи 62 841 дка при средна цена от 598 лв. на декар. През тази година фондът вече е изтъргувал 28 663 дка при цена от 900 лв. за декар, като е сключил предварителни договори за продажба на още 35 495 декара. В баланса на дружеството те се водят по 502 лв. на декар, но продажната цена вероятно ще е доста по-висока.

Въпреки това “Адванс Терафонд” остава най-големият собственик на земя в страната, като към края на юни има в портфейла си над 282 хил. декара.

Иначе ликвидацията на “Еларг” върви по предвидения план. Тя беше обявена през есента на м. г., като в началото на 2012 г. беше огласен и очакваният прогнозен дял от 2.40 лв. на акция, който ще получат собствениците на книжа в дружеството. Очаква се процесът да приключи през пролетта на 2013 г. На 24 юли Комисията по финансов надзор отне лиценза на дружеството във връзка с процедурата по ликвидация.

В момента акциите на “Еларг” се продават за 1.98 лв., а пазарната капитализация на фонда е 118.4 млн. лева. В сегмента на АДСИЦ-овете само “Адванс Терафонд” е с по-голяма капитализация - 173.6 млн. лева.

Пазарът на земеделска земя ще продължи да се развива и в идните години, казват експерти. Това обаче до голяма степен зависи от процеса на уедряването на площите.

Това, че някой би придобил 700 000 от общо 37 милиона декара обработваема земя у нас не е проблем, казва Борислав Петков. По-важно според него е, че всяка година този обем се увеличава с разработването на изставени досега площи, особено в граничните райони.

Сливенската фирма “Ставен”, която се сочи като свързано дружество в бъдещата сделка за закупуването на близо 180 хил. декара за около 90 млн. лева, развива бизнес със земеделски земи и проекти за възобновяеми енергийни източници. 90% от нейния капитал е на “Ромфарм”, която пък е собственост на Венелин Георгиев и Тенчо Шиков. Управител и съсобственик в “Ставен” е Стайко Стайков (43 г.).

Дружеството е член на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи от 2008 г. и притежава около 350 000 декара, без да се включват новопридобитите от “Еларг”. Според наблюдатели на пазара обаче независимо през кое дружество ще мине сделката, в крайна сметка тя се реализира от едни и същи собственици - “Ромфарм”.

В Сливен “Ставен” е известна по-скоро със Спортната академия по джудо, сумо и самбо. Председател на управителния съвет е Стайко Стайков. Изпълнителен директор е бизнесменът Лъчезар Темелков.
Южна Америка и Централна Европа водят по ръст на цените.

Развиващи се пазари като Бразилия и Аржентина са лидери по ръст на цените на земеделската земя. Но впечатляващ растеж има и в централноевропейски страни като Румъния, Полша и Унгария. В Румъния в периода между 2002 и 2010 г. цената на земята, измерена в щатски долари за хектар (10 декара), се е увеличила с цели 1817%. Това се казва в последното изследване на американската консултантска компания Savills, цитирано от онлайн изданието Propertywire.

В Бразилия през 2002 г. хектарът е можел да се купи за 800 долара, докато през 2010 г. вече е струвал 5200 долара.

Бързото поскъпване в Централна Европа се обяснява с влизането на страните от този регион в Европейския съюз. В повечето от тях обаче все още не са премахнати напълно рестрикциите за придобиване на земя от чужденци. Размерът на европейските субсидии също е под нивото на парите, които получават фермерите в старите страни членки.

Макар да не е спомената пряко в изследването, България се вписва в общата тенденция на новите членки на ЕС. В последните години и у нас цената на земята се повиши неколкократно, макар да продължава да е сред най-ниските в Европа.

На утвърдените пазари промените не са така отчетливи. Но това е резултат по-скоро на корекции след бързия растеж на цените в минали периоди, подчертават експертите в доклада на Savills.

Един от интересните пазари е Великобритания. Там земеделската земя е поскъпнала със 17% между 2007 и 2010 г. Но за периода от 2002 до 2010 г. ръстът е 200%. В САЩ повишаването на цените за десетгодишния период е 75%.

Данните за Австралия и Нова Зеландия също са впечатляващи - ръст от съответно 300 и 262 на сто за десет години.

Според доклада Африка има огромен потенциал за растеж в земеделието и в привличането на инвестиции. Но там политическият риск е твърде голям, липсва и развита инфраструктура. Затова и за този континент липсват по-конкретни данни.

За инвеститорите са особено важни нивата на възвръщаемост. На развитите пазари те са сравнително ниски - в рамките на 1.5 до 4% годишно. Но на новите пазари годишната доходност се движи между 5 и 8%.

В повечето страни по света инвестициите в земя продължават да изпреварват по доходност вложенията във всеки друг вид недвижима собственост, се подчертава в доклада. В последните 30 г. земята се приема за сигурна и стабилна инвестиция и очакванията са това да продължи и в бъдеще.

Един от новите моменти в анализа е оценката на риска. При сравнение между 15 страни България се оказва с относително висока степен на потенциален риск при инвестициите в земя. Тази оценка включва както политическа и икономическа стабилност, така и климатичните особености - фактори, върху които инвеститорът не може да влияе. Едновременно с това обаче възможностите за печалба от земя у нас са от най-високите.

В общата оценка Бразилия и Австралия са с най-добри възможности за потенциалните инвеститори. Но доста добре стои и България. Перспективите за инвеститорите у нас се оценяват почти наравно с тези в САЩ, Румъния и Полша.