450 млн. дка земеделска земя са били обект на търговия в света през 2009 г. Само за справка, изтъргуваната в периода 1998 - 2008 г. земя е била едва 4 млн. дка. В световен мащаб се очертават големи собственици, които инвестират в земеделска земя и които имат интерес към имоти и в Централан и Източна Европа. В България земята е разнообразна и позволява отглеждането на близо 140 вида земеделски култури. Това обяви Радослав Манолов, заместник председател на УС на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя (БАСЗЗ) по време на организирания от асоциацията еднодневен семинар в Банско.

Според изнесените данни от Манолов за движението на пазара на земя у нас за миналата година имаме изтъргувани 1.1 млн. дка в 110 хил. сделки, при 128 хил сделки за 2008 г. и 115 хил. за 2007 г. Прогнозата на асоциацията за тази година е сделките да надхвърлят с малко миналогодишните нива.

Оттам обаче не изключват вероятността занапред броят сделки да намалява, което обаче да е за сметка на по-големи обеми.

„Движещите фактори на пазара през 2010 г., освен фондове и фирми, са и земеделските производители, за които 2010 г. бе доста успешна. Те насочиха част от печалбата си за придобиване на имоти, докато са на тези ценови нива. От една страна те окрупняват дейността си и подобряват планирането, но от друга това им гарантира и по-големи субсидии", коментира още Радослав Манолов. „Именно и субсидиите са основен стимул за придобиване на земя".

Според Борислав Петков, председател на БАСЗЗ, покупката на земеделската земя, през погледа на инвеститора, се влияе както от качеството на земята, така и от рентното равнище. Последното е водещо за дружествата, които инвестират в земя, без да имат за цел обработката й.

"Рентните нива са важен елемент през последните три години, когато те започнаха да се качват. Преди няколко години отдавахме земя под аренда за 4-5 лв., като днес тя е между 22-27 лв./дка, без тук да влиза района на Добруджа, където рентата и цената на земята са традиционно по-скъпи", каза Поетков.

Oт асоциацията прогнозират още повишения на рентните плащания. „Сега ползвателите на земя плащат между 22-27 лв. на декар при субсидия от 28 лв. На практика се полуава, че земеделските производители днес плащат по-малко отпреди, когато не е имало субсидии и е съвсем логично увеличаване на рентата", заявиха от БАСЗЗ.

От асоциацията заявиха, че за разлика от срива в цените на останалите видове имоти в страната, то земеделската земя успя да запази стойността си. „Вярно е, че имаше намаление от 30% в цената, главно заради свитото търсене, но още от 2009 и 2010 г. нивата започнаха да се възстановяват", коментираха от БАСЗЗ. „Ако в началото на 2009 г. продажната цена варираше между 250-270 лв./дка, то сега земята се търгува между 300-310 лв."

Oттам изтъкнаха като немаловажен факт за привлекателността на земята като инвестиционен актив, реализираната от нея рентна доходност, която днес е 8-10%.