Жилищата в Лондон са по-недостъпни от всякога, въпреки забавянето на растежа на цените и опитите на правителството да намали разходите за жилище на купувачите на първи дом, предава Bloomberg.

Сега цената на жилищата в британската столица се равнява на 14.5 пъти годишата заплата на лондончани - най-високото ниво в историята, показва публикуван днес доклад на изследователската компания Hometrack.

Кеймбридж, Оксфорд и английският крайбрежен град Борнмът също имат двуцифрено съотношение между цена на жилищата и доходите на жителите си.

„Недостъпността на жилищата в Лондон достигна рекордни висини, въпреки забавянето на растежа на съотношението жилище-цена миналата година“, каза Ричард Донъл, директор на Hometrack.

„Разликата между средните доходи и цените на жилищата в столицата никога не е била толкова голяма“, допълва той.

Въпреки забавянето в последно време, средната цена на първи дом в британската столица е с 66% повече спрямо 2012 г., тъй като предлагането не може да отговори на търсенето от местните купувачи и чуждестранните инвеститори.

Нарастващите цени станаха причина броят на младите купувачи в Лондон да намалее. С оглед справянето с проблема, британският финансов министър Филип Хамънд обяви миналата седмица, че премахва гербовия налог за купувачите на първо жилище на стойност 300 000 паунда (400 290 долара).

Цените на жилищата в Лондон нараснаха средно с 3% в годината до октомври до 496 00 паунда спрямо 7.7% година по-рано, съобщи Hometrack. Компанията взема предвид 46-те кватала в и около британската столица.

Северните английски градове Манчестър и Бирмингам са регистрирали най-бързия растеж на цените на жилищата с повече от 7%. Цените на имотите в Лондон ще продължат да са под нивото в някои областни градове в идните две-три години, докато се установят на нивата, които купувачите искат да плащат.

В същото време съотношението цена на жилищата-доходи в британската столица се очаква да намалее, отбелязва Hometrack.

В същото време стана ясно, че броят на новите офиси в Лондон намалява, тъй като по-високите разходи за строеж и несигурността около брекзит карат строителните компании да отлагат новите строежи, предава Reuters.

В шестте месеца до 30 септември е започнал строежът на 25 нови офиса в центъра на Лондон, докато в предишните шест месеца са започнали по-малко от 28 нови проекта, сочат данни на Deloitte Real Estate.

Започнатите проекти в разглеждания период ще добавят 1.2 млн. кв. м към площите в строеж - най-ниското ниво в последните повече от три години.

Макар че търсенето на офис площи се запазва след гласуването на Великобритания миналата година за напускане на ЕС, незаетите площи започнаха да се увеличават, цените на имотите намаляха, а бизнесът гледа по-внимателно на инвестициите.

„Строителните компании в центъра на Лондон продължават да следят настоящата пазарна динамика и отчитат редица смущаващи фактори, като цените, несигурността около брекзит и темпа на промяна на работното място“, казва Шон Доусън, представител на Deloitte Real Estate.

Land Securities, която строи голяма част от офисите в Лондон в последните десет години, включително известната кула Walkie Talkie, съобщи този месец, че бавният ритъм на преговорите за брекзит и несигурността относно крайния резултат водят до предпазливост на пазара.

Потенциалното бягство на финансови компании, които са големи потребители на офиси в Лондон, може още повече да влоши перспективите пред пазара.

Изследване на Reuters установи, че около 10 000 работни места във финансовия сектор ще бъдат изместени от Великобритания или ще бъдат създадени извън страната в идните няколко години. Допитването на Deloitte показва, че 45% от пространството в строеж е наето предварително от финансови компании, а 2% - от застрахователи.

Изследването показва още, че разходите за строеж вероятно ще нараснат в идната година, тъй като се очаква по-малкия обем на работа и повишаването на цената на строителните материали.