Intel планира да инвестира до 80 млрд. евро в следващото десетилетие в изграждането на европейска верига на доставки за полупроводници.

Технологичният гигант обяви, че първоначално ще инвестира 17 млрд. евро в два нови завода в Германия.

Строителството на съоръжението в Магдебург се очаква да започне през следващата година, а заводът да заработи през 2027 г.

"Тази мащабна инициатива ще подкрепи развойната дейност в Европа по отношение на иновациите и ще доведе до водещо производство в региона," заяви главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер.

Компанията планира да вложи средства във всяка част от веригата на доставки на чипове, в това число проучвания, производство и опаковане, като инвестиции ще бъдат насочени още към Франция, Ирландия, Италия, Полша и Испания.

С тази първоначална вълна на инвестиции на стойност над 33 млрд. евро Intel очаква да създаде около 5 500 нови работни места в компанията и още хиляди в сектора на строителството, в доставчиците и партньорите й.

Ford започва да доставя коли без всичките им части, ще ги добавя по-късноВ автомобилната индустрия казват: Не можеш да произведеш кола с 99% от частите. Недостигът на компютърни чипове обаче опровергава това

Острият недостиг на чипове тормози технологичните компании и автопроизводителите през последната година на фона на повторното отваряне на икономиките и нарасналото търсене на стоки. Малките чипове се използват в редица потребителски продукти, в това число смартфони и перални.

Германският автопроизводител Volkswagen обяви през октомври, че недостигът на чипове е допринесъл за намаляването на печалбата на компанията за третото тримесечие с 12%. През същото тримесечие Stellantis, която произвежда марки, като Fiat и Citroën, обяви, че е произвела с около 600 000 автомобила по-малко на годишна база заради недостига на чипове.

В последните месеци Европейската комисия засили усилията си за подсигуряване на доставки на чипове. През февруари тя обяви, че планира да насочи 43 млрд. евро публични и частни средства към индустрията като част от предложения Европейски закон за чиповете.

ЕС съставлява около 10% от глобалния пазар на чипове, но делът може да се увеличи до 20% до 2030 г., ако законът бъде приет, според ЕК.

Intel в момента има около 10 000 служители в ЕС, информира CNN Business.