За БВП, преките чуждестранни инвестиции и безработицата се допитахме до Агенцията по икономически анализи.

В края на август от Агенцията по икономически анализи и прогнози прогнозирахте, че вероятността икономиката ни да влезе в рецесия през близките няколко години е много по-малка, отколкото тази да се запази на траекторията на висок икономически растеж. Подлежи ли на актуализация подобно твърдение няколко месеца по-късно?

Общите условия, при които се развива икономиката, се промениха от август до сега. Външната среда се влоши повече от очакванията на външни и местни анализатори. Европейският съюз изпада в рецесия и се очаква тя да е продължителна.

Финансовите системи по целия свят са много нестабилни. Отделни индустрии, като автомобилната, са в тежко положение. Вътрешната ситуация също се промени най-вече по линия на очакванията.

Работодателите, които до август, дори до септември, се оплакваха от липса на работна ръка, сега се опасяват от безработица. Вероятно това са крайни сценарии, които няма да се случат. Те обаче са показателни за общите настроения.

Вероятността за растеж от над 5-5.5% намаля спрямо този момент. Въпреки това вероятността от рецесия отново остава значително по-ниска при запазване на благоразумната икономическа политика.

Засега официалната позиция на правителството е за икономически ръст през 2009 г. Какви са последните актуализации на прогнозата за ръста на БВП през следващата година и от какво са породени пониженията?

В закона за държавния бюджет е залегнала прогноза за 4.7% растеж на БВП за 2009 г. Тази прогноза е изготвена в съответствие с бюджетната процедура в началото на октомври и е внесена в парламента. Възможните неблагоприятни за бюджета отклонения от сценария ще се отразят директно под формата на засилване на т. нар. „буфери" в бюджетните разходи.

Когато говорим за ръст на БВП, кои ще са основните двигатели на този подем, на който залага правителството?

Под подем би трябвало да се разбира ускорение на растежа на БВП, а прогнозата е за забавяне на растежа спрямо очакванията от 6.5% през 2008 г. Всички компоненти на БВП растат, но с по-бавни темпове.

Факторите, които пораждат забавянето на ръста, са различни. Износът на стоки се забавя слабо поради намаленото външно търсене. Намалението е слабо поради запазващата се, по наше мнение, конкурентоспособност на икономиката.

Вътрешното търсене - потребление и инвестиции, намаляват, като се наблюдава и повишаване на лихвените проценти и общо забавяне на кредитната активност на търговските банки.

Забелязва се засилваща се предпазливост у търговските банки да кредитират нови проекти. Макроикономическият фундамент остава стабилен и обновяването, както и натрупването на нов физически капитал в последните няколко години ще продължи да дава резултат.

Наблюдавате ли промяна в структурата на ПЧИ и в каква насока?

За периода януари - септември 2008 г. притокът на преки чуждестранни инвестиции възлезе на стойност 3659.8 млн. евро при 4715.2 млн. евро за същия период на предходната година.

Трябва да се има предвид, че сравнението не е много коректно, тъй като данните за 2008 г. са предварителни, а за 2007 г. са претърпели няколко възходящи ревизии и окончателните данни за първите девет месеца на 2008 г. ще покажат по-голям приток на ПЧИ от тези близо 3.7 млрд. евро.

През тази година се наблюдава значителен спад на инвестициите в сектора на недвижимото имущество, като относителният им дял в общия обем привлечени инвестиции спадна с 12.7 процентни пункта, до 25.1% относителен дял. Това до голяма степен се дължи на световната криза, напрежението около финансовите пазари и по-високата предпазливост от страна на чуждите инвеститори.

За сметка на това има значителен ръст на инвестициите в сектора на преработващата промишленост. Те увеличават своя относителен дял в общия обем привлечени инвестиции с 12.9 процентни пункта, до 16.3% относителен дял. Секторът на финансовото посредничество за анализирания период на годината отчете спад от 24.6% на привлечените преки чуждестранни инвестиции, но въпреки това запази почти непроменен относителния си дял в структурата на инвестициите от 25-26%.

По страни инвеститори значително са намалели инвестициите от Белгия и Люксембург, Великобритания и Испания. За сметка на това се е увеличил интересът от страна на Австрия, Нидерландия и Германия. Ключови инвеститори за страната ни остават страните членки на Европейския съюз.

По вид на инвестицията през тази година се наблюдава спад на относителния дял на друг капитал (междуфирмено кредитиране) със 7.3 процентни пункта за сметка на дяловия капитал, който увеличава своето участие в общия обем привлечени инвестиции с 2.7 процентни пункта и реинвестираната печалба с 4.6 процентни пункта.

Като цяло само реинвестираната печалба нараства номинално, а дяловият капитал и друг капитал отбелязват спад. С най-високо дялово участие в притока на преки чуждестранни инвестиции остава дяловият капитал (63.6% относителен дял).

Трябва да отбележим, че данните за 2007 и 2008 г. са предварителни и могат да бъдат ревизирани, което може да доведе до промени в показателите.