По повод официалното посещение на премиера Бойко Борисов в Израел по покана на министър-председателя на държавата Бенямин Нетаняху, посланик Ноах Гал Гендлер даде интервю.

- Господин посланик Гендлер, не е ли парадокс, че след възобновяването на дипломатическите отношения между България и Израел през 1990 година предстоящото посещение на министър председателя Бойко Борисов е едва второто почти 18 години след визитата на тогавашния български премиер Филип Димитров през август 1992 г. А може би това се дължи на по-сериозните функции и ангажименти на премиерите и в двете държави?

- Наистина изненадващо е за мен да разбера, че визитата на премиера Борисов е само втората визита на такова равнище. Не знам какви са причините за липса на визити толкова години, но сега сме изключително радостни, че сегашният премиер ще поправи тази грешка.

- Статиката показва, че за 2008 г. стокообменът между нашите две страни е 125.5 млн. долара. От Ваша гледна точка това достатъчно ли е на фона на сключеното споразумение за икономическо развитие между Израел и България почти във всички сфери, вкл. и в областта на сигурността и безопасността през 2008 г. и безсрочно, предшественик на подобен договор от 1991 г.?

- Да, ние подписахме такъв договор за икономическо сътрудничество преди година и половина, по време на визитата на президента Първанов в Израел. Моментът за това, разбира се, беше свързан с факта, че България беше приета в ЕС. Въпреки, че не сме удовлетворени с нивата на търговия между нашите две страни трябва да бъдем оптимистично настроени относно размера на Израелски инвестиции в България, които са над 1,5 милиарда евро.

- Как оценявате факта, че правителството на Бойко Борисов, което е правителство на малцинството е подкрепяно и то безусловно от политическа партия „Атака", чийто лидер Волен Сидеров е автор на книги с антисемитско съдържание и близък с крайния френски националист Льо Пен?

- Никой не може да обвинява премиера за наличието на расистка политическа партия в България. Доколкото съм запознат, г-н Борисов не е подписал каквато и да е спогодба с "Атака." Расизмът не е израелски проблем и България трябва да направи всичко в своите възможности да предотврати екстремизма и омразата в политиката.

- Как виждате бъдещето на българо-израелските отношения не само в икономически план и с какво България ползва предимството да има безвизов режим с Израел от юли 2007 г.?

- Взимайки предвид, че отношенията между двете държави са базирани на много дълга история и добавяйки уникалната история на спасяването на българските евреи по време на Втората Световна Война, е ясно защо израелските граждани толкова много обичат да посещават България и да работят заедно с българите. Ето защо съм оптимистично настроен за бъдещите ни отношения.

- Какво може България да научи от опита на Израел и Израел от опита на България?

-Ние не смятаме, че трябва да поучаваме другите хора какво да правят. Нашата цел е да организираме срещи, визити, обмен на мнения и гледни точки, както и културно взаимодействие. И двете нации сами за себе си ще решат как да се държат във всеки отделен случай.

Въпреки, че в днешно време хората по света се интересуват от по-добра икономика, вътрешна и външна търговия, не е достатъчно да се съди за една държава единствено по нейния БВП на глава от населението. Историята ни учи, че хората понякога действат спазвайки моралния си кодекс, а не търсейки по-висок доход. Неповторимият опит на евреите в България ни предоставя всички причини да се сближаваме с българския народ.

Ноах Гал Гендлер е посланик в България от август 2006 г. Постъпва във външното министерство на Израел през 1986 г. след магистратура по политология. Служил е в армията, има чин капитан.

В кариерата му на високопоставен дипломат с голям опит се вписват постовете заместник-ръководител на мисиите на Израел в Непал и в Тайланд, директор на курса за кадети в Министерството на външните работи на Израел, посланик в Узбекистан, директор на отдела за културно и научно сътрудничество, директор на отдел "Човешки ресурси" във Външно министерство. Женен е и има пет деца.

Източник: БГНЕС