Един от най-известните в света инвеститори Марк Фабер, чиито прогнози почти винаги се оказват точни, е уверен, че започналият в много страни по света икономически ръст няма да продължи дълго. Но и не се очаква сериозен спад, подобно на 2008 - 2009 г.

В случай на срив на котировките на пазарите, централните банки ще се притекат веднага на помощ, те винаги са готови да напечатат всякакво количество пари. Всичко това води до понижаване на покупателната способност на валутите, поради което и 64-годишният икономист предпочита да купува акции и злато. Тези и други интересни коментари, може да прочетете в интервюто на Handelsblatt с Марк Фабер.

Г-н Фабер, колко скоро ще се появи в портфейла на германците така обичаната от тях дойчемарк?

Представете си, че на германците им писне в един момент да помагат на други страни от еврозоната и решат да я напуснат. Това е възможно, но не вярвам, че ще се случи. Те нямат политическа воля за подобно решение. Политиците искат еврозоната да си остане такава, каквато тя е. Сегашният обменен курс от 1.23 долара за евро ги устройва повече от курса в 1.51 през ноември. Слабото евро поддържа експорта.

Валутите живеят благодарение на доверието към тях. Все повече германци не вярват в еврото.

Еврото е само една от хартиените валути, чиято покупателна способност намалява с времето, какъвто е и случаят с щатския долар. По принцип, самият аз не вярвам в нито една книжна валута. Вместо да си мечтаят за завръщането на дойчемарката, бих препоръчал на германците да купуват злато и сребро.

А необходим ли ни е Международният валутен фонд (МВФ)?

Мисля, че не. Да Ви кажа честно, не мисля, че ни трябват и централни банки, но те така или иначе съществуват и не ни остава нищо друго, освен да се примирим с този факт. Централните банки са институции, които някога са били измислени и оттогава просто никой не ги е разпуснал. Те са като държава, която се разраства, подобно на раково образование. А чиновниците нямат никакъв интерес да се унищожат сами един друг. Освен това, контролиращите МВФ държави имат в негово лице възможността да постигат определени икономически и геополитически цели.

Представлява ли МВФ „дългата ръка на САЩ" във финансовата им политика?

Частично да. САЩ притежават най-голяма тежест, но освен тях там има и други държави. Ако МВФ предоставя кредити, то пропорционално в това участват и страни от сорта на Испания и Италия, така че кандидат-фалиралите също имат дял в пакета мерки.

Има ли смисъл в това?

Допълнителните кредити могат да окажат на страните, които са на ръба на фалита, като Гърция, Испания и Португалия, единствено временна подкрепа. Но ако ситуацията по принцип е безнадеждна, то това, разбира се, не е решение на проблема, то просто отлага събитията във времето.

Главата на ФЕД Бен Бернанке се произнесе наскоро, че не може да разбере динамиката в цената на златото. Може би Вие ще му помогнете?

Бих му казал, че ако занулиш лихвата, а твоята централна банка печата банкноти неуморно, то задай си сам въпроса, какво предпочитат да имат интелигентните хора - хартиени пари или злато?

Според проучване на Bloomberg две трети от инвеститорите по света са доволни от работата на Бен Бернанке.

Не ме учудва този факт, защото колкото повече расте стойността на активите, толкова са по-големи и печалбите.

Много правителства вече обявиха, че са решени на строги икономии...

Ако го сторят, то те ще навредят на световната икономика. Разбира се, санацията на държавния бюджет в дългосрочен план е необходима, но да не е за сметка на повишаване на данъци, а по пътя на сериозно орязване на държавните разходи.

Възможно ли е всъщност това?

За Америка това е малко вероятно. Смятам, че и за Германия също. Чиновниците имат много силно лоби.

Икономистите в банките не изключват вероятността от нова икономическа рецесия. Ако вземем прогнозите им за надеждни, то вероятно можем да очакваме развитието на подобен сценарий.

Не се съмнявам, че ще има нова криза. При това много мощна и дълбока. Макар да е неясно кога точно това ще се случи. Аз също съм песимист.

Икономическите показатели показват значително отслабване на икономическия ръст, свиване на паричната маса и обемите на кредитиране. Освен това изтичат и сроковете на действие на правителствените мерки в подкрепа на конюнктурата, а разходите за рефинансиране на компаниите растат.

Икономическият ръст ще се забави с още след половин година. Процесът вече върви.

Можем ли да кажем, че подобни сигнали изпращат и борсите на развиващите се държави, които работят от април все по-вяло от борсите на промишлено развитите страни?

Преди всичко това е реакцията им на забавянето на темповете на ръст на икономиката на Китай. Те ще бъдат значително по-слаби през второто полугодие, спрямо началото на годината. Вместо 10 - 12%, ръстът ще е всичко на всичко 6 - 7%

Китай застрашен ли е от проблеми?

Признаците за това вече се появиха.

Коя може да е причината? Пазарът на недвижими имоти?

Засега това не е ясно. Никой не знае размера на капитала, натрупан от властите по провинции и до колко голяма е зависимостта от ипотеките. За китайския пазар не е характерен ценови балон, а свръх предлагането. Много от кредитите могат да се окажат „лоши". Китайската борса работи вече няколко месеца по-слабо от останалите. Цената на медта и на австралийския долар паднаха сериозно, а той зависи от търсенето на суровини. Всички тези симптоми говорят за това, че не всичко в КНР е наред. Не изключвам и вероятността от заплахата от социални вълнения в Китай.

Но въпреки всичко, Вие изглеждате много спокоен.

Наскоро се срещнах с известни американски експерти - с професор Нуриел Рубини, бившия икономист в Merrill Lynch Дейвид Розенбърг и специалиста по стратегически инвестиции Хари Шилинг. Всички те са настроени крайно песимистични към перспективите пред световната икономика, за положението в Европа, съдбата на еврото и ситуацията на инвестиционните пазари.

Така че без печатницата на пари няма да минем?

Бен Бернанке би Ви отговорил, че обемът на парична маса може да се увеличи с още, защото инфлационният натиск отсъства засега. И тогава, вероятно, икономиката ще отслабва, а борсите все така ще се качват. А песимисти от рода на Розенбърг смятат за възможен сценария, при когото S&P 500 пада до 500 пункта, с 50%. Но, според мен, това няма да се случи. Смятам, че срив на борсите в Америка и Европа, подобен на началото на 2009 г., няма да има, защото централните банки вече са готови да залеят света с горещонапечатани пари.

Централните банки обещават, че ще оберат своевременно цялата тази ликвидност от пазарите.

Но засега никой не го е направил. Напротив, помпането на парична маса продължава. Разбира се, че от утре няма да започне една мощна инфлация, но просто си мисля, че с времето парите ще се обезценят. През последните 100 години наблюдаваме гигантското понижение на покупателната им способност. Когато през 70-те години работих в Ню Йорк, можех да си купя картина на Пикасо за 50 хил. долара, а днес същото това платно струва вече няколко милиона.

Какво мислите за инвестициите в акции?

Зависи в какви акции. Когато икономиката боледува, пресата на конкуренцията отслабва, защото слабите компании фалират. Лидерите на пазара увеличават съответно своя дял. Когато всичко се руши, то при всички случаи остава желанието ми да имам право на собственост в компания. Да вземем примера с Германия, където въпреки двете световни войни, акционерите на големи компании успяха да спасят своите капитали. Ако сте имали облигации, то на два пъти сте оставали с празни ръце. Да нямаш акции днес е риск.

Важи ли и за акциите на BP?

Като инвеститор те не ме интересуват. Компанията се превърна в играчка в ръцете на политиците. Не съм юрист и не мога да отсъдя кой е виновният за екологичната катастрофа - BP или Transocean и Halliburton, като са оператори на сондажната платформа. Във всеки случай, не трябва да се заблуждаваме, че за това ще се разплатят тези фирми. Разходите са за всички нас, чрез повишаване цената на бензина.

В тази връзка Барак Обама не се изказва много ласкаво по адрес на Лондон. Великобритания е важен съюзник на САЩ. Защо го прави?

Днес президент Обама не е много популярен. Ето защо той така е набрал на BP. Освен това компанията е и чужда. Ето и защо за катастрофата в Мексиканския залив са виновни от BP, а не от Halliburton. Той просто отвлича общественото внимание. При всичко това обаче той прави голяма външнополитическа грешка. Ако се стигне до сериозни разногласия, то англичаните могат да кажат на американците: „Добре, изтегляме войските си от Афганистан".

Но той не се ли замисля за последиците?

Обама е невежа, абсолютно празен човек. За 18 месеца в Белия дом той е изкарал повече време по голф игрищата, от всеки друг президент през целия му мандат. Той може да говори само с помощта на суфльори, а самият той нищо не знае. Миналото му е достатъчно мъгляво, дори е невъзможно да му намерите една университетска работа. Нямам високо мнение за него.