България планира да емитира по-малко държавни ценни книжа през тази година в сравнение с 2010 г., като се очаква, че икономическото възстановяване ще увеличи данъчните приходи и ще облекчи нуждите на страната от финансиране. Това заявява заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева в интервю за агенция Ройтерс, публикувано вчера.

„Икономиката започна да расте през второто тримесечие на миналата година, което, заедно с фискалната ни стабилност, даде основания за по-оптимистична фискална рамка за 2011 г.", подчертава заместник-финансовият министър, който отговаря за управлението на държавния дълг. „Затова считаме, че ще са ни нужни по-малко средства за финансиране", пояснява Пенчева пред агенцията. Към края на 2010 г. равнището на държавния дълг е 14.6% от БВП, което е сред най-ниските в Европейския съюз.

Страната записа бюджетен дефицит от 3.9% от БВП през 2010 г., надминавайки своята цел от 4.6% благодарение на строги икономии и за тази година очаква да е една от малкото държави-членки на ЕС с дефицит под тавана от 3 на сто.

Министерството на финансите планира да емитира до 1 млрд. лв. (662 млн. долара) ДЦК на местния пазар през настоящата година, казва Пенчева. Това е спад в сравнение със заложените през 2010 г. 1.5 млрд. лева, когато икономиката започна да излиза от дълбоката рецесия, пише още Ройтерс. Агенцията припомня, че в понеделник министерството емитира 6-месечни ДЦК в размер на 25 млн. лв. при 1.38% доходност. „За първи път имаме по-малко от един процент спред спрямо германските облигации. Това е знак за доверие на инвеститорите," коментира Боряна Пенчева резултатите от аукциона.

Окуражено от признаците за икономическо възстановяване - ръст на БВП от 0.7% на през третото тримесечие спрямо предходното - министерството отмени търг за 5-годишни, деноминирани в евро, облигации в размер на 30 милиона евро, планиран за края на януари. „Очакваме добри приходи през следващите няколко месеца, така че нямаме нужда от емитиране на дълг само заради самия дълг в тази сложна, непостоянна ситуация," казва още заместник-министър Пенчева пред Ройтерс. Тя е категорична, че е малко вероятно да се появи необходимост България да се обърне за финансиране към международните пазари през първото тримесечие на тази година.