Има много неефективни действия от страна на правителствата ви. Всички реформи, които биха рационализирали публичния сектор и биха подпомогнали по-ефективната му работа, биха спестили средства и доставили по-качествени услуги, са добри реформи. Много са тези, които трябва да се направят в България. Другото, което според мен остава проблем, е корупцията, заяви професор Стийв Ханке.

"Бащата" на валутния борд у нас, Стийв Ханке коментира специално за ТВ+ икономическата ситуация в България, антикризисните мерки на правителството, възможните сценарии за развитието на кризата в Европа и политиките за икономическо възстановяване.

ТВ+: Според Вас, какви са възможните сценарии, по които може да се развие кризата в Европа?

Стийв Ханке: Мисля, че гръцкото правителство ще трябва постепенно да преструктурира дълга си като това е основното нещо, което ще се случи. Що се отнася до останалата част от ЕС, мисля, че създаването на този чудовищен фонд за подпомагане, вероятно е изключително опасно. Защото той просто приканва останалите държави да не подлежат на лечение, както Гърция. Понеже знаят, че в края на краищата, ще получат помощ от ЕС. Рискът е морален.

ТВ+: Как очаквате да се отрази случващото се на българската икономика?

Стийв Ханке: Не мисля, че ще бъде от полза за българската икономика. Смятам, че това, което ще се случи, че кредитният ръст, както и паричният поток в повечето европейски държави, които са в европейския паричен съюз, ще бъде толкова бавен, че икономическият ръст в тези държави също ще е много бавен. И тъй като България не само търгува с европейските страни, но и получава директни субсидии от ЕС, това със сигурност ще забави напредъка на българската икономика.

ТВ+: Можем ли да говорим с цифри?

Стийв Ханке: Не обичам това. Предпочитам да наблюдавам общите тенденции. Последният път, когато бях в България, основното послание, което предадох в речта си, беше, че тогавашното правителство беше прекалено оптимистично настроено.

ТВ+: Какви съвети бихте дали на българското правителство?

Стийв Ханке: Смятам, че българското правителство в момента се справя доста добре. Министърът на финансите и премиерът взеха предварителни мерки срещу правителствените разходи и ги намалиха. Това беше от изключително значение. Ако не бяха го направили, всички щяха да са в паника, че България ще е следващото място, което ще се взриви, защото нищо не е под контрол. Според мен, правителството се справи добре, като даде предварителен сигнал, че контролира правителствените разходи и държи нещата под контрол.

ТВ+: Запознат ли сте с анти кризисните мерки на правителството и как ги оценявате?

Стийв Ханке: Антикризисните мерки са по-скоро микроикономически. Смятам, че като цяло, поетият от тях курс е това, което наричам благоразумен. С това се даде положителен сигнал, че правителството наистина предприема мерки и не стои със скръстени ръце. Струва ми се, че единственото разочарование, което разбира се, не е малко е, че не успяха да осъществят реформата в здравеопазването. В крайна сметка тя трябва да се осъществи. В момента няма напредък по прилагането й, поне според информацията, с която аз разполагам.

ТВ+: Подкрепяте здравната реформа - защо?

Стийв Ханке: Има много неефективни действия от страна на правителствата ви. Всички реформи, които биха рационализирали публичния сектор и биха подпомогнали по-ефективната му работа, биха спестили средства и доставили по-качествени услуги, са добри реформи. Много са тези, които трябва да се направят в България. Другото, което според мен остава проблем, е корупцията.

Корупцията остава най-големият проблем на страната ви. Най-ефективният начин да се пребори корупцията, е ако правителството бъде свито и опростено. Всяка политика на свиване и опростяване на правителството и правенето му по-прозрачно е добро, от моя гледна точка, защото намалява вероятността да има корупция.

ТВ+: Какво разбирате под свиване на правителството?

Стийв Ханке: Струва ми се, че има доста голямо свиване. В тази връзка, миналата седмица чухме за 20-процентно намаляване на размера на правителствените разходи. Това е много. Такива неща пише дори в международната преса - че България е доста напреднала в това отношение. Това беше и големия проблем на Гърция. Гърция изхарчи прекалено много пари.

България никога не направи такова нещо. Защото България осъзна, че докато е с валутен борд, няма как да харчи много. Освен това България действа със съзнанието, че никой няма да и помогне, ако изпадне в подобна криза. Затова и не изпадна в криза.

Източник: БГНЕС, Снимка: Profit.bg