Освен ако не сте финансов или банков гуру, поддържането на контрол върху парите ви е трудно. От определянето на седмичен бюджет, а дори и дневен, до решението да се отдадете на покупки, понеже е период на разпродажби. Ние често подценяваме уж малките предизвикателства, когато става дума за пари. Трябва да знаете, че не е необходимо много, за да постигнете спестовните си цели. Личните финанси не бива да бъдат нещо, което да изисква гениални умения.

Ето защо Алиша Олсън дава няколко прости стъпки към постигането на по-добра финансова дисциплина.

1. Прегледайте задълженията си
Ако до този момент сте теглили различни кредити или пък изплащате нещо на лизинг, то време е да оцените ситуацията. Вижте къде се намирате в момента. Планирайте изчистването на всяко едно от задълженията на етапи.

2. Автоматизирайте спестяванията
Ако всеки месец от сметката ви излизат по 60-100 лв., възможно е дори да не ви направи впечатление. Особено ако е автоматично! Не отлагайте този начин на спестяване за другия месец.

3. Спрете един абонамент
Имате ли фитнес карта, която използвате от дъжд на вятър? Или пък друг абонамент? Оценете каква е ползата от това да плащате за нещо, което не ползвате.

4 начина да натрупате спестяванияНикога не е късно да започнете



4. Откажете се от един навик, който ви коства пари
Например започнете да ходите на кафене 3 пъти седмично, а не по 5.

5. Проследете как харчите парите си
За целта можете да използвате приложение за смартфона си и да записвате за какво и колко вадите от джоба си. Само няколко дни ще ви дадат ясна представа за навиците ви.



6. Посетете банката или банкомат
Статистиките сочат, че хората, които плащат с кредитна карта, харчат 12-18% повече пари, сравнено с хората, разплащащи се с пари в брой.

7. Разчистете
За да започнете на чисто, защо не прегледате и гардероба си? Когато елиминирате нещата, които не носите, и когато вкарате в ред останалите, осъзнавате с какво точно
разполагате. А то може да бъде много!

Финансов експерт: Никога не купувайте кола на лизинг Ако си търсите нова кола, не се и замисляйте да си купувате автомобил на лизинг, казва Сузи Орман



8. Спрете автоматичното разплащане
Ако имате разплащателна сметка, от която директно плащате битовите сметки, то вие по всяка вероятност не следите какви разходи имате. Когато плащате сами, осъзнавате къде отиват парите ви и това ви кара да се замислите за промяна.

9. Говорете мило на себе си
Вместо да казвате „Никога нямам достатъчно пари“ или „Никога няма да измисля начин това да се получи“, заменете ги с „Ще се намери начин“, „Ще събера парите, мога да ги събера“.

10. Говорете с някой друг
Кажете на приятел, на майка си или баща си, дори на терапевт – на някого, на когото имате доверие. Какво да му кажете? Говорете му за своите финансови надежди, страхове, борби и предизвикателства. По всяка вероятност и те ги изпитват или са ги изпитвали и са готови да ви дадат съвет.