Повечето хора наистина не се замислят особено за това как научават различни неща. Човек смята, че научаването на информация се случва естествено. Слушате някой как говори в разговор или по време на лекция, и просто поемате това, което казват, нали? Не съвсем. Всъщност, колкото повече остарява човек, толкова повече усилия трябва да полага, за да научава наистина нови неща, казва Кевин Даум от Inc.com.

Kолкото повече пълня мозъка си с факти, цифри и опит, толкова по-малко място имам за нови идеи и нови мисли, споделя той.

Необходимостта от нови знания обаче никога не свършва, така че желанието на човек да се учи винаги трябва да натежава над това да е прав. Светът се променя и всеки ден се появяват нови идеи. Ако ги използвате в живота си, ще бъдете ангажирани и в крак. Ето какви методи използва Даум, за да остава непредубеден и възприемчив. Той смята, че те ще действат и при останалите хора, независимо от това колко остаряват:

1. Потискайте вътрешния си глас

Знаете за кой глас става въпрос. Това е малкото гласче, което коментира, докато слушате някого. Това е гласът, който съобщава вашето мнение за информацията, която се представя. Прекалено лесно е да обръщате внимание на вътрешния си глас, вместо на човека, който говори. Този глас често ви пречи да чувате добрата информация и често може да ви накара да се затворите преди да сте чули всичко. Концентрирайте се по-малко върху това какво има да каже вашият мозък и повече върху човека, който говори. Ще се изненадате от това, което ще чуете.

2. Спорете със себе си

Ако не можете да потиснете вътрешния си глас, тогава поне го използвайте във ваша полза. Всеки път, когато се чуете как противоречите на говорещия, спрете и приемете другата гледна точка. Предложете на мозъка си всички причини, поради които говорещият може да е прав и защо вие може да грешите. В най-добрия случай, може да приемете информацията, която ви се предоставя. Ако не успеете, поне ще подсилите собствения си аргумент.

3. Дръжте се сякаш сте любопитни

Някои хора са любопитни по природа, а други не. Бе значения в коя категория спадате, вие можете да извлечете ползи от това да се държите като любопитен човек. Следващият път, когато слушате някаква информация, измислете и си запишете между три и пет въпроса, свързани с нея. Ако това се случва по време на лекция, след това потърсете отговорите в Google. Ако пък това се случва по време на разговор можете директно да попитате човека. И в двата случая вероятно ще научите повече, а самото измисляне на въпросите ще ви помогне да кодирате концепциите в мозъка си. Стига да не сте котка, би трябвало да имате полза от подобно любопитство.

4. Намирайте и малката частица истината

Нито една концепция или теория не се е появила просто така от въздуха. Някъде в сложната концепция, която звучи като пълни глупости, има някакъв аспект, който е базиран на факт. Дори и ако не ви повярвате в идеята, трябва поне да намерите малката част истина, откъдето тя е дошла. Така ще подобрите дедуктивните си способности и дори можете да подобрите концепцията отвъд първоначалната идея на говорещия.

5. Концентрирайте се върху посланието, а не върху този, който го доставя

Хората често не научават нищо, заради човека, който представя материала. Независимо дали става дума за отегчителен лектор, за някой който е физически непривлекателен или за член на противникова политическа партия, лицето, което съобщава информацията може да влияе на това какво ще научите. Разграничавайте материала от този, който го представя. Преструвайте се, че не познавате човека и неговите вярвания, така че да можете да чувате информацията обективно.