В настоящата дигитална ера все повече от нас се пристрастяват към смартфоните си. Според британския регулаторен орган Ofcom, когато не спи, средностатистическият британец проверява телефона си на всеки 12 минути, а 78% от хората на възраст между 25 и 34 г. признават, че не могат да живеят без него.

Тези джаджи може и да улесняват някои неща от ежедневието ни, но според няколко проучвания, прекомерното взиране в екрана и използване на социалните медии може да се отрази негативно на психическото и физическото здраве, в това число на съня и на социалните контакти.

Предприемачът и автор Таня Гудин е анализирала проучванията, свързани с пристрастяването към интернет, и предлага няколко начина, които може да помогнат на хората „да се изключват“. Ето ги и тях:

Отнасяйте се с телефона като с диета

Първо, Гудин предлага да мислим за „нашата дигитална диета, като за нашата хранителна диета" и да определим какъв е нашият дигитален джънк фууд.

Също както диетите се различават от човек до човек, така е и с дигиталните влечения; по тази причина е важно да обмислите за какво отделяте прекалено много време, като служебни имейли или приложения, като Twitter.

"Определянето на това какъв е вашият джънк фууд в дигиталния свят е първата стъпка към изготвянето на дигитална диета, която изглежда здравословна," казва Гудин, цитирана от CNBC.

Приложете правилото „извън офиса“

Всички ние можем да достигнем до определен момент през деня, в който усещаме, че прекарваме прекалено много време в използването на различни технологии. Това, че технологиите са съществена част от работния ден на много хора, също никак не помага.

"Ако прекарваме работния си ден пред монитор, това означава, че вече не можем да прекарваме и свободното си време пред екрана," посочва тя.

"Отговорът на това е да ограничим използването на електронни устройства, веднага след като станем, по време на обяд, когато пътуваме за работа и когато се прибираме вкъщи вечер."

Защо взирането в екрана по цял ден ви прави толкова нещастни?Лекотата, с която преминаваме между служебния компютър, домашния лаптоп и мобилния телефон, може да бъде наистина удобна. Може би прекалено удобна


Премахнете известията

Една от техниките, които Гудин лично е използвала, е изключването на всички известия на телефона си и спирането на звука.

"Причината, поради която тази мярка е толкова силна, е, че в битката между известията и самоконтрола известията печелят всеки път."

Изключването на всички известия може да звучи просто, но Гудин признава, че това невинаги е възможно. Ако и при вас случаят е такъв, прегледайте настройките за известията на телефона си и решете без кои от тях можете да живеете.

Далче от очите, далече от ума

Усещали ли сте се как сърфирате безцелно из социалните медии? Незабавното бързо решение на този проблем е да деинсталирате всичките тези мобилни приложения.

Да се откажете от тях може отначало да изглежда плашещо, така че Гудин предлага първо да опитате за уикенд или в определни дни от седмицата, което може да намали часовете, които прекарвате онлайн.

Стъпка по-напред е да направите тези пристрастяващи платформи по-трудно достъпни, като ги криете в отделни папки или променяте паролите често.

"Направете така, че да се налага да минавате през няколко стъпки, за да отворите приложението, за да може процесът да не е автоматичен," казва тя, добавяйки, че често размества екраните на телефона си, така че процесът да не прилича толкова на навик.

Задайте граници

През 2012 г. от McKinsey Global Institute установяват, че средностатическият висококвалифициран служител прекарва 28% от работната си седмица в изпълнение на задачи, свързани с електронната поща.

Ако се уловите, че непрекъсно преглеждате имейлите си и това ви пречи на работата, един от подходите е да го правите на няколко пъти.

"Проверявайте пощата си два или три пъти дневно. Задайте си определен период сутрин и си кажете 'Ще проверявам пощата в 8:30 сутринта, след това ще я проверя на обяд и може би в края на деня'," казва Гудин.

Ако подхождаме към имейлите по-конструктивно, ще имаме време да вършим много повече неща, добавя тя.

Зони без телефон

Последният съвет е свързан с това да си определите места, където телефоните са забранени.

Освен почивките, на работното място и вкъщи също може да има такива, според Гудин.

Сред тях могат да бъдат спалнята, тоалетната или кухнята; междувременно служителите могат да не държат телефоните на бюрата си и да не ги вземат с тях в срещи или на местата за почивка.

"Колкото по-сложно е правилото, толкова по-лесно за вас е да намерите начин да го заобиколите. Ако имате много простичко правило, което гласи 'Това е място, на което не вземам телефона с мен', е много по-лесно да се придържате към него."